KAPADOKYA

3 kelimeyle Kapadokya: Sıradışı, Turistik, Balon

 Kapadokya’ya niye gidilir ? 

Balona binmek için, peri bacasıyla fotoğraf çektirmek için, şarap tadımı için…

 Kaç günlük gezi idealdir ?

IMG_0101Kapadokya’ya 2 gün ayırmalısınız. Kapadokya’da sezon Nisan’da açılır, Kasım’a kadar devam eder. Benim yaptığım gibi Aralık ortası gitseniz bile, Japon turist dışında başka turistlere de rastlarsınız etrafta.

Sen olsan nasıl gidersin ?

Ben Ankara’dan dört saatlik bir otobüs yolculuğuyla gitmiştim Göreme’ye.  Yol rahat, kesintisiz çift şerit. Ankara-Kapadokya 270 km, İstanbul-Kapadokya 730 km. Kapadokya’da kendi arabanızla gezmek daha kolay olacaktır çünkü Kapadokya’da gezilecek yerler çok olduğu için araba konfor sağlayacaktır. Uzun yolu çekemem derseniz de, uçakla gelip Kapadokya’dan araç kiralayabilirsiniz.

İstanbul’dan Kapadokya’ya uçakla gelmek için iki alternatifiniz var. Biri THY’nin her gün karşılıklı gerçekleşen İstanbul-Nevşehir seferini kullanmak. Tuzköy Havaalanı, Nevşehir merkezine 30 km uzaklıkta. İkinci alternatifiniz ise, THY ve Pegasus’un İstanbul-Kayseri seferleri. Kayseri-Nevşehir arası 100 km. Havaalanından Kapadokya’ya ulaşmak için kalacağınız otelden bilgi alabilirsiniz çünkü bazı oteller, müşterileri için havaalanından ulaşımını sağlıyor veya ayarlıyor. Onun dışında havaalanı-Nevşehir merkezi arası çalışan otobüsler bulunuyor.

Nereler var gezilecek ?

IMG_0099Kapadokya dediğimiz bölge Nevşehir olarak bilinse de Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerini de kapsar. Tabiat olaylar sonucu ortaya çıkan ve yerli halkın ‘Peri Bacaları’ adını verdikleri bu ilginç oluşumların bir de tarihsel boyutu vardır. Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetler peri bacalarını ev, kilise olarak kullanmıştır. Kapadokya’yı sıradışı ve Türkiye’nin başlıca turistik noktalarından kılan en önemli özellik de budur. Kapadokya’da görülmesi gereken yerler Nevşehir’in ilçeleri olan Avanos, Ortahisar, Uçhisar, Göreme, Ürgüp, yeraltı şehirleri, kervansaraylar, Soğanlı Vadisi, Ihlara Vadisi, Gülşehir, Hacıbektaş’tır.

Gezilecek bu kadar çok yer olduğu için gözünüz korkmasın, bunların içinden belli başlı yerleri gördükten sonra rahatlıkla Kapadokya’yı gördüm diyebilirsiniz. Kapadokya’ya 2 kez gitmeme rağmen ikisinde de birer gece kaldığım için, sizle gezilecek yerler konusunda paylaşacaklarım Avanos ve Göreme ile limitli olacak. Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak’ın kenarında kurulu bir ilçe, Avanos.

Göreme’de de Açık Hava Müzesi’ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Muhteşem peri bacaları manzaraları ve dağın içine oyulmuş kiliseler göreceksiniz. Hele bir de fotoğraf çekmeye merakınız varsa, tam size göre bir yer burası.

Kapadokya’ya kadar gelmişken bu muhteşem coğrafyayı bir de havadan görmek isterseniz balonu denemelisiniz. Her yerde görebileceğiniz balon şirketlerinde, kişi başı balon ücreti sezona ve yabancı turist olup olmama durumuna göre 80 euro ile 250 euro arasında değişiyor. Aralık ayının ortasında gittiğimde 80 euro fiyat söylemişlerdi fakat aynı balonda turistlerin 120 euro verdiklerini eklediler.

Blogda bahsettiğim Kapadokya mekanlarını aşağıdaki haritada görebilirsiniz. Mavi, alışveriş yerlerini; yeşil, restoran/hızlı atıştırmalık/kahveci/barları; kırmızı, turistik yerler/müzeleri göstermektedir.
Kapadokya haritası, düzenli olarak güncellendiği için harita görüntülenirken anlık gecikmeler yaşanabilir, sayfayı yeniden yükleyiniz.

 Ne yesem Alper ?

Uranos Sarıkaya’da bir akşam geçirin derim ben. Daha çok kalabalık gruplar ve yabancı turistler düşünülerek hazırlanmış bir ortam; gösteriler ve eşliğinde yenen bir akşam yemeği.  Daire amfi tiyatro düşünün; çukurda sahne ve seyircilerin oturduğu merdiven şeklinde yükselen oturma yerlerinin önüne bir de masa koyun. Bu mekanın, bir de dışarıdan 30 metre taşın içinde olduğunu düşünün; öyle ki telefon çekmiyor. Antep, Karadeniz yörelerinin oyunlarından, dansöz ve  kız isteme merasimine kadar gösterilerin sergilendiği bu mekanda yemek yerken eğleniyorsunuz. Fiyatı da uygun. Kapadokya’ya gidip Türk Gecesi’ne katılacağımı düşünmezdim fakat ilginç bir deneyim oldu benim için de.

Konaklamayı nerede yapsak ?

Konaklama yapacağınız başlıca 2 bölge var Kapadokya’da: Göreme ve Ürgüp. Yerli turistlerin daha çok tercih ettiği ve lüks otellerin de bulunduğu Ürgüp, eski doğallığını kaybetmiş durumda bana kalırsa. Kapadokya’nın ruhuna uygun bir yerde kalmak istiyorsanız, Göreme’yi veya Uçhisar’ı tercih edin. Tüm bu bölgeler, birbirine çok yakın oldukları için aslında nerede kaldığınız da çok fark etmeyecektir mesafe olarak.

Özellikle alınacak bir şey var mı peki ?

IMG_0159Kapadokya’da alışveriş denince akla ilk gelen şeyler çömlekçilik olur herhalde. Nevşehir’in küçük ilçesi Avanos, çömlekçilikle özdeşleşmiş artık. Etrafta çömlek ve seramik atölyelerinden başka bir şey göremezsiniz. Bunun nedeni testi yapımında kullanılan eşsiz kızıl çamurun bu bölgeden çıkmasıdır. Bu bölgedeki kökeni taa Hititlere dayanan testi yapımını, hala ilçe merkezinde ve etrafında bulunan irili ufaklı atölyelerde izleyebilirsiniz. Dönen çarkın başına geçmek isterseniz, yani siz de kendi çömleğinizi şekillendirmek isterseniz, 5 tl karşılığında bunu deneyebilirsiniz. Sadece hediye alıp çıkmak isterseniz de atölyelerin içinde satış mağazaları da mevcut.

Ürgüp’te bulunan Turasan Şarapçılık fabrikasını gezebilir ve şarap tadımına katılabilirsiniz. Çıkarken de şarabınızı alırsınız keyifli olur. Tabi ki Kapadokya şarabı almak için illa fabrikaya gitmek zorunda değilsiniz. İlçe merkezlerinde, ören yerleri çıkışlarındaki satıcılarda da herhangi bir Kapadokya şarabını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Çömlekçilik ve şarapçılık dışında bölgede halı-kilim dokumacılığı ve otantik ürünler bulunan dükkanlar veya tezgahlar bulabilirsiniz. Fakat bunların, Türkiye’nin herhangi bir turistik yerinde satılan ürünlerden farkı olmayacaktır.

Dikkat et diyeceğin bir şey var mı peki ?

Bu tavsiyem özellikle yabancı turistler için, müze ve çarşı çevrelerindeki dükkanlardan hediyelik eşya veya herhangi bir şey alırken satıcının söylediği fiyatın en fazla yarısını verebileceğinizi söyleyin. Zira, benzer bir talihsiz olaya tanık oldum, Göreme Açık hava müzesi ile otoparkın arasında bulunan çarşıda.

Afyon Edirne / İstanbul / KKTC / Şirince