GİRESUN

3 kelimeyle Giresun: Doğa, Fındık, Hırçın Deniz

Kaç günlük gezi idealdir/hava durumu nasıldır ?

Bir yayla kaçamağı veya gurme bir tur ise niyetiniz, bir haftasonu geçirebilirsiniz bence ideal uzunluktur. Seçeceğiniz yaylaya göre, havaalanından yaylaya ulaşma süreniz (hava şartlarına da bağlı tabi) bir kaç saate kadar çıkabilir. Yaz aylarında büyük şehirlerdeki sıcaklardan veya popüler tatil merkezlerindeki kalabalıktan bunalıp Doğu Karadeniz’e atabilirsiniz. Göz önünde bulundurmanız gereken tek nokta, Ağustos ayındaki fındık toplama sezonunun getirdiği yoğunluk olabilir.

Giresun’da gezilecek nereler var ?

Türkiye’nin deniz üzerine yapılan ilk havaalanı olan, Ordu-Giresun Havaalanı ve Karadeniz sahil yoluyla bu bölgeye erişimin ve bölge içinde ulaşımın daha kolay hale gelmesi şehrin turistik yönlerinin öne çıkmasını sağlamış. Bu turistik çekim yerlerini, şehir merkezi ve yaylalar olarak ikiye ayırabiliriz. Şehir merkezinde; Giresun Kalesi, Giresun Adası, Kapu Cami, Giresun Müzesi(Gogora Kilisesi), Bedrama Kalesi, Tirebolu Kalesi, Tarihi Giresun Evleri ve Giresun Atatürk Meydanı’nı görülecek yerler arasında sıralayabiliriz. Giresun Kalesi’ne çıktığınızda sağınızda Trabzon’a, solunuzda Ordu’ya uzanan sahil şeridinin enfes manzarasıyla karşılaşacaksınız. Millet olarak pek sevdiğimiz tek, en büyük gibi kavramlardan birini kullanarak Giresun Adası’nı tanıtmam gerekirse; Karadeniz’in tek yaşanabilir adası özelliğini taşımaktadır.

Cumhuriyet’in ilanı sırasında il olan ve hatta o dönemde Giresun’un ilçesi olduğu, Şebinkarahisar. Şu an durum tam tersi olsa da, Şebinkarahisar’da azımsanmayacak kadar görülecek yer var: Şebinkarahisar Kalesi, Meryem Ana Manastırı, Licese Kilisesi…

Karadeniz denince ilk akla gelen yayla tatili konsepti Giresun’un da önemli turizm kaynaklarından. Kulakkaya, Sisdağı, Kümbet, Bektaş, Kazıkbeli ve Karagöl akla ilk gelen yaylalardır. Gezilebilecek yerlerin detayına buradan da okuyabilirsiniz.

Giresun’da ne yesem Alper ?

Giresun’a gelip fındık ürünleriyle yapılmış yemekleri veya tatlıları özellikle, tavsiye etmemek olmaz. Herkesin bildiği Sagra’nın yanında enfes bir tatlıcı daha keşfettim. Fındıklı ezmeli kadayıf yapan yerli bir üretici, Patar Gıda veya Mustafa Patar. Pazar günleri ve mesaiden sonra açık bulamayabilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan dükkanına bir ziyaret şart diyorum.

Tirebolu Kalesi’nde bir çay için, ardından da yolunuza devam edip Görele’ye giderseniz orada da Görele pidesi ve koz helvası yemelisiniz. Görele pidesi, Espiye pidesine de benzer tat olarak. Yolunuz Kümbet Yaylası’na düşerse yol üzerinde oklarını göreceğiniz Şebinkarahisar’a da bir uğramalısınız; Şebin cevizi, kurutulmuş dut, dut pekmezi ve denk gelirseniz keşkek veya toyga çorbası tadabileceğiniz yerel tatlardan.

 

Bunlar dışında, Vedat Milor‘un Giresun tavsiyeleri için de şöyle buyurabilirsiniz.Giresun Gezi Yazısı

Özellikle alınacak bir şey var mı peki ?

Şehir merkezindeki Fiskobirlik Satış Mağazası veya daha küçük dükkanlardan fındık ve türev ürünleri alınabilir. Yaylaya çıkıyorsanız, yol üstündeki köylülerin tezgahlarından tereyağı, kuymak peyniri ve diğer yerel ürünleri alabilirsiniz. Alışveriş yaparken, uçak veya araba seyahatinizi göz önünde bulundurun yeter. O kadar doğal ürün içinde, hepsini alasanız gelebilir. Kemençeli hediyelik eşyaları da alınabilecekler arasında. Futbol takımı forması tutkunuysanız da Giresunspor’un fındık amblemli yeşil-beyaz forması da hoşunuza gidebilir.

Dikkat et diyeceğin bir şey var mı peki ?

Türkiye’de en çok yağış alan şehirlerden birine gittiğinizi unutmayın. Dolayısıyla, nolur nolmaz bir yağmurluk veya şemsiyenizi eksik etmeyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>