EDİRNE

3 kelimeyle Edirne: Selimiye, Ciğer, Açık Hava Müzesi

d0993c86412874de79db9c69a9547840

Edirne’ye niye gidilir ?

Önce Edirne ciğeri sonra badem ezmesini yerinde yemek için, Kırkpınar Güreşlerini izlemek için, dolmen nedir görmek için, Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’dan önce 92 yıl boyunca başkentliğini yapana şehri görmek için, Mimar Sinan’ın ustalık eserini görmek için…

Kaç günlük gezi idealdir/hava durumu nasıldır ?

Günübirlik bir gezi için ideal bir rota. Edirne ciğeri ve Selimiye Cami ikilisi için yolu yapmaya değecek bir mesafe. Kış ayları soğuk geçen Edirne’ye Kırkpınar Güreşlerini bahane edip gelmek isterseniz Haziran sonu, yoksa Bahar aylarında gelebilirsiniz.

Edirne’de gezilecek nereler var?

Selimiye Cami(2)-EdirneKüçük bir açık hava müzesi denebilir Edirne şehir merkezi için. Bu müzenin başyapıtı ise tabiki de Selimiye Cami ve selimiye alperKülliyesi’dir. Selimiye Cami o kadar heybetli ve etkileyicidir ki; Edirne, Selimiye Cami’nin eteklerinde kurulmuş izlenimi verir. Edirne’ye girerken Selimiye Cami’nin üç şerefeli 70 metrelik minareleri size karşılıyor ve Edirne çarşısında gezerken de ona bakarak yolunuzu bulmanızı sağlıyor. Bu cami hakkında ilginç bir kaç detay da, Sultan İkinci Selim(Sarı Selim) tarafından yaptırılan bu camide, namaz kılmak kendisine kısmet olmamıştır. Mimar Sinan, yaptığı bu ihtişamlı eserin yanı sira , yapıya manevi şifreler koymasıyla insanı bir kat daha şaşırtıyor. Selimiye  Cami’nin tek kubbesi Allah’ın tek olduğunu, dört minare Peygamberle dört halifeyi, pencerelerin üst üste 5 kademeli olması İslam’ın 5 şartını, 99 pencere olması Allah’ın 99 ismini, 4 vaaz kürsüsü İslam’da 4 mezhebin hak olduğunu, külliyedeki 32 kapı İslam’ın 32 farzını simgeler. Mimar Sinan’ın mimari dehasına hayranlık bırakacak bir diğer özellik ise iki minaresinde üç şerefeye çıkan üç farklı merdiven olması. 3.80 metre çaplı minarelere, girişleri farklı 3 merdiven sığdırmak gerçekten muazzam bir iş. Alakasız olacak ama hazır Mimar Sinan’dan bu kadar bahsetmişken Taj Mahal’in mimarlarından Mehmet İsa ve Mehmet İsmail Efendi, Mimar Sinan’ın talebeleridir.

Selimiye Cami ve Külliyesi dışında Ali paşa Çarşısı(Kapalı Çarşı), Rüstem paşa Kervansarayı, Üç Şerefeli Cami, Eski Cami, Sultan II. Bayezıd Külliyesi Sağlık Müzesi, tarihi Kırkpınar Meydanı ve Meriç Köprüsü Edirne’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Edirne’de ne yesem Alper ?

imagesEdirne’de ciğeri Aydın Tava Ciğer Salonu’nda, köfteyi de Yediyolağzı’ndaki Osman Usta’nın Park Köftecisi’nde yemelisiniz. İkisi de yılların lokantaları ve lezzeti. Kızgın yağda yaprak gibi taze ciğerin tadına bakmalısınız, zira ciğer sevmeyen bir insan bile buradakini tattıktan sonra fikrini değiştirir. Badem ezmesi için tavsiyem de merkezi Hükümet Caddesi’nde yer alan Keçecizade olacaktır.

Vaktim var, etrafta daha nereleri görebilirim  ?

Mevsim yaz ise Keşan sahilinde denize girebilirsiniz. Hala bakir, küçük bir yazlıkçı kasabası havasında bir yer. Haziran sonu-Temmuz başı gibi Edirne’deyseniz de geleneksel Türk sporlarından olan ve festival havasında müsabakaların düzenlendiği Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni izlemeye gidebilirsiniz.

Afyon İstanbul / Kapadokya / KKTC / Şirince