AFYON

3 kelimeyle Afyon: Lokum, Tarih, Kavşak

Afyon’a niye gidilir ? 

P1170794Lokumun hasını, kaymağın mandadan olanını, sucuğun lezzetlisini, ekmeğin patateslisini, börekten ekmeğe kadar haşhaşlı ürünlerin envai çeşidini, ekmek kadayıfının iyisini yemek için, Büyük Taarruz ‘un yapıldığı topraklara bizzat ayak basmak için, Güney kıyılarına giderken mola vermek için, Konya’dan sonra ilk açılan Mevlevihane’yi görmek için, termal tesislerde hamam keyfi için, Hitit Kralı’nın yaptığı kaleye tırmanmak için, Kızılay maden suyunu anavatanında içmek için, Afyon’un meşhur vişnesini tatmak için…

Kaç günlük gezi idealdir/hava durumu nasıldır ?

Afyon’a bir hafta sonu ayırarak hem termal hem kültürel hem de gurme bir tatil yapabilirsiniz. Termale-kaplıcaya girmek için gideceksiniz sonbahar ayları daha idealdir.  Her mevsim hava güzel olduğu için sene boyunca gidilebilecek bir yurtiçi seyahat rotası.

DSC4254

Sen olsan Afyon’a nasıl gidersin ?

Arabayla gidilebilecek mesafede ve rahat bir yola sahip. Diğer bir alternatif de, şehre 60 km uzaklıkta bulunan Zafer Havaalanı. THY’nin günde bir defa gerçekleşen uçuşları bulunuyor. Zafer Havaalanı’ndan Afyon merkeze Havaş ile bir saatte ulaşabilirsiniz.

Afyon’da gezilecek nereler var?

P1190809Afyon sırasıyla Hitit, Frig, Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu, Germiyanoğulları ve Osmanlı egemenliği altında bulunmuş,  tarih boyunca ki kavşak-kesişim yeri- özelliğini hala koruyan Anadolu’nun kalbi sayılacak kendi halinde bir şehirdir aslında. Anadolu’nun kalbi diyorum çünkü Büyük Taarruzun gerçekleştiği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı yerdir, Kocatepe.

Afyon’a şehir merkezine doğru ilerleyince veya uçaktan bakınca, şehrin sahibi gibi dik bir kayalık durur dümdüz bozkırın ortasında. 266 metre yüksekliğe sahip sönmüş bir volkandır aslında bu.

MÖ 1350, Hitit imparatoru II. Murşil zamanında tarafından kale olarak kullanılmıştır. O zaman Hapanova yani yüksek tepe, Roma ve Bizans dönemlerinde Akroenos, Selçuklular’dan sonra da Karahisar olarak isimlendirilmiştir. Rivayete göre Karahisar Kalesi’ne bir kez tırmanan kişi 7 yıl Afyon’dan ayrılamıyormuş.

Frig Vadileri, Arkeoloji Müzesi, Zafer Müzesi, Zafer Anıtı, Kocatepe Anıtı, Büyük Taarruz Şehitliği, Sultan Divani Mevlevihanesi, Mevlevihane’nin etrafında konumlanan eski Afyon evleri ve Arnavut kaldırımlı sokaklarını gezmelisiniz. Yukarıda Germiyanoğullarından bahsetmemin  sebebi, Mevlevihane’nin Konya’dan sonra Afyon’a yayılmasını açıklamakti  çünkü Mevlana’nın torunu(Sultan Veled’in kızı), Germiyanoğlu Bey’inin oğluna, Afyon’a gelin gelmiştir. Bu şekilde, Konya’nın dışına çıkmıştır Mevlevilik. Hatta, 1491’de Afyon Mevlevihanesi Şeyhi Divane (Semaî) Mehmed (Çelebi) Dede tarafından kurulmuştur İstanbul’un ilk Mevlevihanesi -Galata Mevlevihanesi.

Blogda bahsettiğim Afyon mekanlarını aşağıdaki haritada görebilirsiniz. Mavi, alışveriş yerlerini; yeşil, restoran/hızlı atıştırmalık/kahveci/barları; kırmızı, turistik yerler/müzeleri göstermektedir.

Afyon haritası, düzenli olarak güncellendiği için harita görüntülenirken anlık gecikmeler yaşanabilir, sayfayı yeniden yükleyiniz.

Afyon’da ne yesem Alper ? 

Afyon’un mideye bu kadar hitap eden bir şehir olduğunu önceden düşünmemiş olabilirsiniz ama buraya gelip de en azından bir kilo almadan dönmek mucizedir bence. Otellerde yiyeceğiniz jenerik yemekleri değil, çarşıda tatmanız gereken yerel lezzetleri kastediyorum. Afyon’da lokum ve kaymak(Öztaylan Yayla Şekerleme-kargo opsiyonu da var, iletişim bilgileri zor bulunuyor ama ben daha önce sipariş ettim; 0272 215 2695 veya 0533 660 6483 numaralarından ulaşabilirsiniz) nereden alınır, haşhaşlı ekmek nerede iyidir veya sucuğu(İkbal, Cumhuriyet veya İtimat ) nereden alalım cevabının kolay bulunmadığının farkındayım. Afyon yemeklerini tatmak istiyorsanız Uzun Çarşı’daki İkbal Lokantasına gitmelisiniz. Bu şehre özel bir menü istiyorsanız, patlıcan böreği(Afyon’un mor patlıcanının doğallığı var içinde), incik tandır ve sonrasında kaymaklı ekmek kadayıfı veya kaymaklı ayva tatlısı ile kendinize ziyafet çekebilirsiniz. Ekmek kadayıfının vişnelisi de bulunuyor bu arada; o da çok güzeldir. İkbal Lokantası’nda olmayan ama Afyon’a özel tadına bakmanız gereken diğer lezzetler de sakala çarpan çorbası, ağzıaçık ve bükme. Merkezde daha hızlı ve lezzetli bir şeyler atıştırmak isterseniz de Aşçı Bacaksız, Gamze Döner ve Lale Pide ‘de küçük bir ziyafet çekebilirsiniz. Uzun çarşıdaki esnafın da, misafirlerini lezzetli Afyon döneri ve eti için götürdüğü adreslerdir.

rafet-usta-visneli-ekmek-kadayifi

Afyon lokumu ve manda kaymağının en iyisini bulacağınız yer ise yine Uzun Çarşı’da bulunan Yayla Öztaylan Şekerleme’dir. İddia ediyorum, Afyon’un ve Türkiye’nin en iyi ve taze lokumları olabilir. Özellikle kaymaklı lokumu ağzınızda eriyor resmen. Cevizli, çikolatalı, çifte kavrulmuş lokum ile fıstıklı ve bademli ezme diğer favorilerim arasında. Dükkanın girişinde eksik olmayan bekleme sırası sizi korkutmasın, bu lezzet için biraz beklemek değecektir. Hatta, kargoyla eve de sipariş gönderdiklerini keşfederseniz, Yayla Öztaylan lokumu bağımlısı olabilirsiniz. Haşhaş ve benzeri yöresel lezzetleri de satıyorlar.

IMG_5592

Patatesli ekmeği çarşıda köşe başlarında bulunan seyyar satıcılardan alabilirsiniz, ekmek kadayıfını Uzun Çarşı’nın girişinde bulunan Aftat’dan, sucuğu İkbal’den, ağzıaçık ve bükmeyi Afyon Börek ‘den alabilirsiniz.

patatesli-ekmek-afyon-sandikli-01

Afyon’dan özellikle alınacak bir şey var mı peki ?

Yukarıda saydığım yenecek şeylerin çoğunu alabilirsiniz. Keşke kasabınız olsa da giderken, etinizi de arabanın bagajında götürebilseniz; çünkü İstanbul’da popüler restoranlarda(Nusret, Tom’s Kitchen, Günaydın) yediğiniz etlerin büyük bir kısmı Afyon’dan gidiyor.

P1180101

Vaktim var, etrafta daha nereleri görebilirim ?

Vaktiniz var da, hamama girmediyseniz kaçırmayın derim. Bunun içinde bir çok alternatif var. Afyonluların tercih ettiği İstanbul yolu üzerinde bulunan ve şehrin en eski tesislerinden Gecek, Ömer ve Oruçoğlu kaplıcalarına gidebilirsiniz. Daha özel ve spa vari bir hizmet istiyorsanız ise, Gürallar ve Korel Otel’inin tesislerini tavsiye ederim. Doğa güzelliği istiyorsanız da Afyon il merkezine 46 km uzaklıkta bulunan ve avcılık da yapılan Eber Gölü’nü görebilirsiniz.

Son bir kaç tüyo:

  • Sabahları soğuk ve ısınmak için hala soba yaygın olarak kullanıldığından kömür kokulu olabilir, hazırlıklı olun.
  • Afyon insanı, konuksever ve yardımcıdır; eski Afyon’da gezerken evine davet edene, yemek ikram edene rastlarsanız korkmayın.
  • Afyon Kalesi’ne  nam-i diğer Karahisar Kalesi’ne tırmanmak için yaklaşık 600 basamaklı merdivenden çıkacağınızı ve ayni yolu geri ineceğinizi unutmayın, ona göre giyinin.

Edirne / İstanbul / Kapadokya / KKTC / Şirince