OXFORD

3 kelimeyle Oxford: Üniversite Şehri, Hareketli, Büyülü

Oxford’a niye gidilir ?

Oxford Alper
Dil eğitimi için, Londra’nın tarihi atmosferi yetmediği için, tekrar okula başlamayı istemek için, Harry Potter’ın çekildiği yerleri görmek için, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı John Ronald Reuel Tolkien’ın esinlendiği atmosferi görmek için, bir şehir nasıl üniversite olur görmek için, Oscar Wilde’ın izinde Oxford publarında takılmak için…

Kaç günlük gezi idealdir/hava durumu nasıldır ?

2 günlük gezi idealdir ama o kadar zamanım yok derseniz, Oxford’u bir günde de kaba taslak gezebilirsiniz. Temmuz ve Ağustos ayları Oxford’da maksimum sayıda turist göreceğiniz dolayısıyla sokaklarda zor yürüyüp, tarihi yapıtların önünde fotoğraf çektirirken kadrajınıza başkalarının girmesini önleyemeyeceğiniz mevsimlerdir. Olumsuz hava durumundan ve kalabalıktan kaçınmak için ideal mevsim Mayıs ve Haziran ayları diyorum. Eğer gerçekten şanslıysanız, yağmura yakalanmazsınız çünkü İngiltere’ye(bir haftalık bir tatilde) gidip yağmurlu bir güne denk gelmemek için çok şanslı olmanız gerekir.

Sen olsan Oxford’a nasıl gidersin ?

Londra’dan Oxford’a trenle bir saat, otobüsle bir buçuk saat sürüyor. Tren, daha pahalı olsa da zaman kısıtlamanız varsa tercih sebebi. Rahatlık, konfor bakımından da treni tercih edebilirsiniz. Heathrow Havaalanından da otobüsle yoğun bir trafik(non-rush hour) olmadığı zaman bir buçuk saatte Oxford’a gidebilirsiniz.

Oxford’da gezilecek nereler var ?

Alper EkmekçiHer şehir, bir yapıtıyla veya müzesiyle ön plana çıkarken Oxford bir bütün olarak beliriyor akıllarda. Paris denince akla Eyfel, Londra denince akla Big Ben, İstanbul denince akla Boğaz geliyor. Oxford’da ise durum biraz farklı. Oxford denince akla ilk olarak üniversitesi geliyor ki bu da tüm şehrin ta kendisi. Şehrin geneline yayılmış 40 farklı kolejin bilimum Oxford Üniversitesi binalarıdır aslında gezeceğiniz yerler. Benim tavsiyem, hiç olmazsa Magdalen Kolej’i görmeniz çünkü bir çoğu birbirine benzeyen okul binalarının hepsini görmeniz zaman bakımında pek mümkün değil. Oxford’da diğer görmeniz gereken yerleri sıralamak gerekirse; Bodleian Kütüphanesi, Radcliffe Bilim Kütüphanesi(Radcliffe Camera), Sheldonian Tiyatrosu ve Ashmolean Müzesi. Bu beş yapıtı  gezerken zaten şehrin önemli bir bölümünü de yürümüş olacaksınız. Tarih kokan bu şehirden yanınıza bir şeyler almak isterseniz de tavsiyem High Street olacak.

High Street ve üzerinde yer alan Oxford Covered Market’e de uğrayarak Oxford’daki gezilecek tarihi yerlerin yanında alışveriş yapılacak yerleri de görmüş olursunuz. 1772 yılına dayanan tarihiyle küçük dükkanların oluşturduğu bir pazar yeri aslında Oxford Covered Market.

Oxford’da ne yesem Alper ?

Oxford Collegeİngiltere’nin en eski kahvecisi Oxford’da bulunuyor. 1650 yılında kurulan The Grand Café günümüzde tipik bir İngiliz kafesi olarak hizmet veriyor. Lokal ve Oxford’lu öğrencilerin müdavimi oldukları bu kafe, akşamları bir kaç kokteyl içmek için de tercih edilebilir. Oscar Wilde’ın izinden gitmek isterseniz, Oxford’a geldiğinde kaldığı otel ve restoranına gidebilirsiniz: Old Parsonage Bar&Restaurant. Oxford’u tercih eden diğer bir yazar ise J.R.R.Tolkien. C.S.Lewis ile yazdıklarını tartıştıkları publardan birine gidip bir kaç şey yudumlayabilirsiniz: Taylor’s Deli and the Eagle and Child. Kahveci ve pub önerisinden sonra biraz alakasız gelecek olsa da söylemeden geçemeyeceğim: Mr Simms Olde Sweet Shoppe. High Street üzerinde Magdalen Kolej’inin iki blok yanında yer alan tarihi görünümlü bu şeker dükkanı, size küçük bir çocuğun şeker aldığındaki mutluluğunu yaşayatabilir.

Vaktim var, etrafta daha nereleri görebilirim  ?

Windsor, Cambridge, Bath ve Standford-upon-Avon tercih edilebilecek günübirlik konaklamalı rotalar arasında. Pek bilinmeyen önereceğim başka bir rota da, masalsı bir İngiliz köyü: Cotswolds.

Lüks giyim markalarına ilginiz varsa bir gününüzü Biscester Village Outlet’e ayırabilirsiniz.  Amerika’daki outletlerdeki gibi bir ucuzluk beklemeyin ama Prada, Dior, YSL, Jimmy Choo gibi markaların önceki sezon ürünlerini %40-60 indirimli bulabilirsiniz.

Son bir kaç tüyo:

Oxford

– Üniversitenin bazı binalarına girmek yasak(ör.Radcliffe Bilim Kütüphanesi), bazılarına giriş ise üniversite öğrencileri dışındaki ziyaretçilere ücretli. Dolayısıyla, yeterince bilgiç ve asil görünürseniz Oxford Üniversite’sinin bazı kolejlerini ücretsiz gezebilirsiniz gibi bir tavsiye vererek en azından bir kaç Poundunuzu tasarruf etmenize yardımcı olabilirim.

– Oxford gibi tarih kokan bir şehrin keyfi ancak yürüyerek yapılacak bir turla çıkar. Dolayısıyla, bir gün boyunca yürümek için uygun giyindiğinize emin olun.

Brighton / Londra