BATUM

3 kelimeyle Batum: Kumar, Kafkaslar’da Avrupa, Karadeniz

Batum’a niye gidilir ?

Geleceğin Laz Vegas’ını deneyimlemek için, Karadeniz’de güneşlenip denize girmek için, Gürcü şaraplarını tatmak için, Sovyet izleriyle dolu bir şehirde gezinmek için, Karadeniz sahilinde rugby oynayanların eşliğinde bisiklete binmek için, Kafkaslar’ın Avrupa’sını görmek için…

Alper Ekmekçi Batum

Kaç günlük gezi idealdir/hava durumu nasıldır ?

Dolu dolu 2 günde Batum’u gezebilirsiniz. Bu 2 günü haftasonu olarak seçerseniz biraz kalabalık olabilir, bilginiz olsun.  Yazları nemli ve sıcak, kışları soğuk olmasıyla subtropikal bir iklim izlenmektedir. Ne çok sıcak olmadan ne de yağmurlara yakalanmadan Batum’da dolaşmak için bahar aylarını tercih etmelisiniz.

Sen olsan Batum’a nasıl gidersin ?

THY’nin Batum uçuşlarını tercih edebilirsiniz. Rezervasyonu vakitli yaptığınızda uygun fiyatlı seferlerden de yararlanılabilinir. Batum havaalanı ve şehir merkezi arası 10 km gibi kısa bir mesafe olduğu için hemen otelinize varıyorsunuz. Doğu Karadeniz turları kapsamına da bir günlüğüne de olsa alınan Batum, Sarp sınır kapısında sadece 20 km mesafede bulunması ve sadece nüfus cüzdanıyla giriş-çıkış yapılabilmesiyle iyi bir alternatif.

Batum’da gezilecek nereler var ?

Gürcistan 2 özerk Cumhuriyet’ten oluşuyor: Acara ve Abhazya. Batum, Acara bölgesinin başkenti, Gürcistan’ın en büyük liman kenti ve Azeri petrolünün bölgedeki dağıtım noktası olmasının yanında Karadeniz’in turizm merkezi olma yolunda da emin adımlarla ilerliyor.  Sahilde yer alan lüks otellerin arkasındaki eski Batum’da ister Arnavut kaldırımlı sokaklarında pedal çevirerek(sahildeki farklı bisiklet kiralama noktalarından edinebilirsiniz) ister eliniz deklanşörde gezerek Batum şehrinin tarihini keşfedebilirsiniz.

batum fotoğraflar

Batum’da görülmesi gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İsa’nın 12 havarisinden Aziz Matthias’ın anıt mezarını barındıran Apsaros Kalesi,
 • Karadeniz’i kucaklayan yeşil bir huzur yuvası Botanik Bahçesi,
 • Gürcü tarihini öğrenmenizi sağlayacak Etnoğrafya ve Sanat Müzesi,
 • Batum’un en büyük kilisesi olan Virgin Mary Kilisesi,
 • 1 milyon Lari’ye mal olan devasa Medea Heykeli,
 • Altın Poseidon Heykelinin gölgesindeki Tiyatro Meydanı,
 • Prag’ın eski şehir Meydanını anımsatan Piazza Meydanı,
 • Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetindeyken çansız olması şartıyla inşa edilen St. Nicholas Kilsesi,
 • Batum Bulvarı,
 • Ali Nino Heykeli,
 • onun hemen yanı başındaki Büyük Dönme Dolap ve
 • Türk mahallesinin içinde yer alan Batum’un tek camisi 1886 yılında yaptırılan Orta Cami.

Alper Batum museumYukarıda sayılan gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse; Ünlü Gürcü heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılan Ali Nino heykeli hareketli olup Azeri genç Ali ve Gürcü kızı Nino’nun aşk öyküsüdür. Medea ve Poseidon gibi mitolojik karakterlerin bu şehir ile ne ilgisi var diye düşündüyseniz, hemen açıklayalım: Yunan mitolojisinde, Kafkaslar dünyanın bittiği yer olarak geçmektedir. Ayrıca, Jason ve Argonatlar mitine de bu coğrafya ev sahipliği yapmıştır.Osmanlı zamanında, Aslan Bey tarafından yaptırılan Orta Cami’nin renkli iç mimarisini görmenizi tavsiye ederim.

Batum’da ne yesem Alper ?

Farklı tatları barındıran Gürcü mutfağı tavsiye edeceğim restoranlarda deneyimleyebilirsiniz. Bunlar, şehrin en iyi restoranları da olsa, Türkiye’deki orta sınıf restoranlarındaki hizmet ve kaliteden fazlasını beklemeyin Batum’dan çünkü turizme ve gelişime alışma sürecinde olan bir şehir. Gürcüler için yemek keyifli bir tören, 3-4 saat masadan kalkmıyorlar ve serviste ona göre yapılıyor tabi. Gerçi, turistlerin hızına ayak uydurmaya çalışıyorlar.

Gürcü mutfağı deyince akla gelen yemekleri saymak gerekirse;

 • üstünde tereyağıyla servis edilen kalın hamurlu peynirli pide yani Haçapuri(khachapuri),
 • inek sütünde yapılan Sulguni peyniri,
 • cevizli tarator soslu patlıcan sarma Satsivi,
 • güveçte domates soslu ve soğanlı servis edilen kuzu şiş,
 • Gürcü mantısı Hinkal,
 • lor, tereyağ, pul biber ve yoğurttan yapılan Sinori,
 • Gürcü usülü mısır ekmeği Mchadi ilk akla gelenler.

Gürcü şarabı dışında diğer tadılması gereken içecekte meyvelerden ve otlardan yaptıkları doğal gazozlar(Natakhtari ve Zedazeni marka). Özellikle, armut gazozunu tavsiye ederim.

Gelelim bu tatları nerede yiyebileceğinize; Batum limanının ilerisinde yer alan 2 katlı şık bir Gürcü  restoranı Megrul-Lazuri, doğa içinde şarap ve barbekü keyfi yapmak için Acara Şarap Evi  veya hip tarzıyla öne çıkan Sheraton’ın yakınında yer alan FanFan’ı tercih edebilirsiniz.

Batum’da konaklamayı nerede yapsak ?

Otele karar vermeden önce sebebi ziyaretiniz ve ilgi alanınız önemli; kumar için gidiyorsanız ve modern Batum’u yaşamak ve eski şehre tepeden bakmak istiyorsanız İskenderiye fenerini anımsatan ve şehrin ilk 5 yıldızlı oteli konumunda olan Sheraton’da kalabilirsiniz. Batum Sheraton demişken bir dipnot verelim: Batum kökenli olan Nurettin Çarmıklı’nın(Nurol Holding) yaptığı bu yatırımından sonra, şehrin havaalanı tarafından girişinde sahili dik kesen bir caddeye de ismi verilmiş.

Özellikle alınacak bir şey var mı peki ?

Eski şehirde bulabileceğiniz küçük hediyelik eşya dükkanlarından yapacağınız geleneksel ürünler dışında Batum havaalanı duty-freesinin geniş şarap koleksiyonunda ağız tadınıza uygun Gürcü şarapları beğenebilirsiniz.

Tüm bunlar iyi güzel de fiyatlar nasıl ?

Genel kanı, Batum’da fiyatların Türkiye’ye ucuz olduğu yönünde fakat sigara, alkol, benzin dışında bu pek de doğru değil. Örnek vermem gerekirse, bir saat bisiklet kirası 5 Lari, 6 TL; ortalama bir anahtarlık 4 Lari, 5 TL. Batum’da gezerken pazarlığı, alışverişin olmazsa olmazı haline getirmelisiniz çünkü Türkleri, oraya para harcamak için geldiklerini düşünüyorlar ve ne kadar alabilirlerse kardır diye görüyorlar maalesef. Bunu ben değil, Gürcü taksici söylüyor. Kısacası, alınan hizmet ile fiyatı karşılaştırıldığında fiyat yönü daha ağır basıyor.

batum fotoğraflar

Fiyatlardan bahsetmişken, Batum halkının kazancından bahsetmek olmaz. Batum’da ortalama bir memur aylık 500 Lari kazanırken, memurlar arasında maksimum kazancı ortalama 800 Lari ile polisler öne çıkıyor.

Vaktim var, etrafta daha nereleri görebilirim  ?

Batum şehir merkezine 20 km mesafede bulunan Acharistskali köyünün girişinde yer alan Acara Şarap Evi(Ajarian Wine House)’nde kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz. Mihail Saakaşvili’nin Hillary Clinton’ı burada ağırlarken fotoğrafları duvarları süslüyor. Hatta, biz oradayken de üst katta, bakanların yemek yediği bu yüzden kaliteli bir hizmet sunamadıkları için özür dilediler.

Acara Şarap Evi’ne yakın mesafede bulunan Keda bölgesinde yer alan Makhuntseti Şelalesi’ni görebilirsiniz. Düşük debili, minik bir şelale fakat yolunuz üstündeyse görülebilir.

Dikkat et diyeceğin bir şey var mı peki ?

Taksicilerle pazarlık etmeden yola çıkmayın çünkü gideceğiniz mesafe için en az %50 fazla fiyat belirtiyorlar. Şehir içi gideceğiniz mesafeler maksimum 15 Lari eder, bu fiyattan fazla verirken bir daha düşünün.

batum fotoğraflar

Kapalı alanlarda sigara içilebiliyor, hassasiyetiniz varsa bu durumu aklınızda bulundurmanızı öneririm. Özellikle, gece eğlence yerlerinde ve casinolardaki havalandırma sistemleri yeterli olmadığı için kısa süreli de kalsanız her tarafınıza sigara kokusu sinecektir.

Son bir kaç tüyo:

 • Hava durumunu kesinlikle kontrol edin, beklenmedik yağmur ve rüzgarlar Batum’da görülme olasılığı yüksek ve olduğundaysa denizin onlarca metre ileri gitmesi ve ağaçların devrilmesiyle sonuçlanıyor.
 • Denize girme niyetiniz varsa mayonuzu getirmeyi unutmayın.
 • Karadeniz’in parlayan sahil kenti olduğu muhakkak fakat bir kaç senesi var. Şu an itibariyle(2014) alacağınız hizmet, yemek, görülecek yerler açısından beklentilerinizi yükseltmeden giderseniz daha fazla keyif alırsınız.

Galler İngiltere / İskoçya