SUZHOU

3 kelimeyle Suzhou: Çin bahçeleri, Kentleşme, İpek

Suzhou’ya niye gidilir ?

Çinlilerin yeryüzünde cennet dedikleri bahçeleri gezmek için, Doğu’nun Venedik’ini merak edenler için, Apple’ın da aralarında bulunduğu birçok Batılı teknoloji devine üretim yapan Çinli şirketlerin fabrikalarının nasıl bir şehirde olduğunu görmek için, eski ve yeni olarak ayrılarak gelişen şehirleşmeyi görmek için…

Kaç günlük gezi idealdir ?

Detaylı ve her şeyiyle gezmek isterseniz bir tam gün yeterli. Doğa, fotoğraf, gibi meraklarınız yoksa Suzhou’da yarım gün(6 saat) geçirmek de yeterli olacaktır sizin için.

Sen olsan nasıl gidersin ?

Suzhou’ya gidenlerin Şanghay  üzerinden gideceğini varsayıyorum. Bunun için de en hızlı ve kolay yol şüphesiz CRH‘dır. CRH ile ortalama yarım saatte Suzhou’da olursunuz.

Nereler var gezilecek ?

suzhou museum2,500 yıllık tarihiyle Suzhou, Çin’in eski şehirlerden biri. 12yy-4yy MÖ’de Wu Hanedanlığının başkentliğini yapmış olan Suzhou, köklü tarihle modernliğin birleştiği yer olarak görülebilir. Şanghay’a yakın olması ve Yangtze nehrinin kıyısında olması, Suzhou’nun gelişmesinde önemli etkenlerden. Suzhou günümüzde eski ve yeni arasına sıkışmış; fakat modernliğin daha baskın çıktığını ve tarihi mirasın korunmasının ikinci plana atıldığını hissettim gezerken.

Özellikle bahçeleri ve kanal kenarına kurulmuş mimarisiyle ünlü olan Suzhou’da bulunan iki bahçe Çin’in en büyük ve eski 4 bahçeleri arasında: The Humble Administrator’s Garden ve The Lingering Garden. Kısıtlı zamanımda Suzhou Müzesi ve The Humble Administrator’s Garden’ı ziyaret ettim, birbirlerine yakın oldukları için.

humble gardenThe Humble Administrator’s Garden’ı görün tabiki de ama büyük beklentilerle gitmeyin. Şanghay’daki YuYuan Garden’ın biraz daha büyük halini düşünün. Zira, Suzhou ve Hangzhou hakkında hangi Çinliyle konuşsam çok güzel yerler, Çin edebiyatında Çin’deki cennet olarak geçiyor diyerek bayağı methettiler. Fakat benim Avrupai tarzı bahçe ve doğa anlayışımla, Çin kültüründekinin pek uyuşmadığını fark ettim. Londra’daki Hyde Park veya New York’taki Central Park benzeri bir bahçe beklemeyin yani siz de Çin’in geleneksel bahçelerini gezerken. Ekstra bir bilgi de veriyim, The Humble Administrator’s Garden giriş ücreti 70yuan yani yaklaşık 24tl.

Şehrin tarihi atmosferini yaşamak isterseniz, 800 yıllık Pingjiang Road ve 1200 yıllık Shantang Road’u ziyaret etmenizi öneririm. Çin’deki en ünlü tarihi ve kültürel yerlere ev sahipliği yapan caddelerdir bu ikisi de.

suzhouDiğer bir tavsiyem de, Suzhou Müzesi’nin hemen karşısında yer alan kanalın etrafındaki evlerde hala geleneksel yaşam tarzını sürdüren Çinlileri görmeniz. Hava kararmasına yakın evlerinin bahçelerine çıkan yaşlı Çinlilerin geleneksel müzik eşliğinde ısınma hareketleri şeklinde spor yaptığını görebilirsiniz belki siz de.

Özellikle alınacak bir şey var mı peki ?

Suzhou Müzesi ile ‘The Humble Administrator’s Garden’ arasındaki yolda bulunan satıcılarda ve dükkanlarda el işi ipek ürünleri ve çeşitli hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Suzhou Müzesi’ne gittiyseniz Suzhou ve ipek konusunda daha da bilgilenecek, gelmişken bir şeyler alayım diyeceksiniz zaten. Zira Suzhou ipek üretiminde Çin’deki önemli şehirlerden.

Çin’in en ünlü çay türlerinden olan Biluochun yeşil çayının ana vatanı da Suzhou’nun da içinde olduğu Jiangsu eyaleti. Yeşil salyangoz filizi anlamına gelen Biluochun, kıvrılmış şekliyle salyangoza benzediği için bu ismi almıştır. Ama 7 farklı kalitede satılan bu çayı ana vatanından almak daha güzel olur tabi.

Vaktim var, etrafta daha nereleri görebilirim ?

Haftasonu ve tatil zamanlarında yerli turistlerin eğlenmek ve doğayla yalnız kalmak için geldikleri bir yer aslında Suzhou. Suzhou dışında bir yer görmek istiyorsanız, Hangzhou veya Nanjing’e gidebilirsiniz. Çinlilerin yeryüzündeki cennet olarak bahsettiği diğer bir şehir olan Hangzhou’nun da Suzhou’dan farkı yok açıkçası bana göre. Suzhou’ya da öyle hayran kalmadıysanız Hangzhou seçeneğinden vazgeçin derim. Nanjing’i merak ediyorsanız da, yazımı okuyabilirsiniz.

Son ve garanti önerim ise Şanghay. Dediğim gibi CRH ile yarım saatte Asya’nın Paris’indesiniz. Daha ne düşünüyorsunuz ki.

Son bir kaç tüyo:

Bahçeleri hafife almayın. Tadını çıkartmadan, acele bir şekilde yürüyüp çıksanız bile 1 saatte tamamlayacağınız, çok geniş alana yayılmış bir bahçeye girdiğinizi unutmayın; suyunuzu, yiyeceğinizi yanınızda hazır edin. İçeride herhangi bir kafe veya satıcı bulunmuyor. Zaten, turistik geziden çok, dinlenme durakları olarak görün Çin’deki bahçeleri.

Suzhou’da diğer şehirlere göre daha fazla olan motorsiklet taksilere dikkat edin. Özellikle, turistik yerlerin çıkışlarında bekleyen ve illegal olarak çalışan bu motorsiklet sürücüleri, size katalog göstererek motorun arkasında sizi istediğiniz yere götürebileceklerini veya şehir turu attırabileceklerini söyleyeceklerdir. Macera arıyorsanız takılın ama taksiye binmek varken niye bunlarla seyahat edesiniz değil mi?

Beijing / Changzhou / Nanjing / Shanghai