BEİJİNG

3 kelimeyle PekinBeijing şehri: Başkent, Yoğun, Çin Seddi

Kaç günlük gezi idealdir/hava durumu nasıldır ?

Pekin(Beijing)’e seyahatinizin 2-3 gününü ayırsanız yeterli olacaktır. Sonbahar mevsimi başında Pekin’deki ideal havayı yakalayabilirsiniz. Eylül-Ekim aylarında ne Temmuz’daki aşırı sıcak ne de Ocak’daki kuru soğuk olur.

beijing

Pekin’de gezilecek nereler var?

Pekin’de başlıca gezilecek yerler: Tiananmen Meydanı(天安門廣場), Yasak Şehir(Forbidden City(紫禁城;)), Yazlık Saray(Summer Palace(頤和園), Cennet Tapınağı(Temple of Heaven-Jingshan Park(景山)). Yasak Şehir de Yazlık Saray da en azından yarım gününüzü alacak boyutlarda alana yayılmış tarihi yerler. O açıdan, gezerken zamanınızı iyi planlamanızda fayda var.

beijing

Shanghai’a göre ulaşım Beijing şehrinde biraz daha zor ve zaman alır. Yasak Şehri ve Yazlık Sarayı gezerken haritasını almayı veya mobil cihazınıza indirmeyi unutmayın. Kaybolmadan ve daha verimli şekilde gezmeniz açısından harita bulundurmanız şart. Yasak Şehir gezintiniz sonrası Çin bahçesi deneyimi yaşamak isterseniz hemen 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Beihai Park’a geçebilir; Sonrasında da Cennet Tapınağı’na ve  Donghuamen Gece Marketi’ni görülebilir. Wangfujing (王府井) bölgesinde yer alan gece marketinin etrafında bir çok lokal satıcı bulabilirsiniz. Bu rota en az bir gününüzü alacaktır. Gün sonunda yattığınız yeri beğenmenizin garantisini veriyorum.

pekin gezilecek yerler

Dünyanın en büyük meydanına bakan Yasak Şehir bir sonraki durağınız olacaktır. Yasak Şehir’e mümkünse haftasonları veya Çin’in ulusal tatil günlerinde gitmeyin.Diğer bir gezilmesi gereken adres ise Yazlık Saray. Yazlık Saray’a gitmeyi planlıyorsanız bunu en az 2-3 saatlik bir açık hava yürüyüşü(hatta hiking) olarak düşünün ve enerjinizin olduğundan emin olun. Yoksa, geniş alana yayılan bu sarayın onda birini görmeden piliniz biter ve çıkışa en yakın yolu bulmak için haritada kaybolabilirsiniz.

beijing

Çin Seddi konusuna gelince; Çin Seddi için tercih edeceğiniz rota(hangi kısmını görmek istiyorsunuz) çok önemli. Beijing’den bir saatte de üç saatte de Çin Seddi’nin farklı bölgelerine gidebilirsiniz. Önceliğiniz hız/zaman ise Beijing’e 70 kilometre uzaklıkta bulunan Badaling bölgesine gidebilirsiniz. Fakat turist kalabalığından bıkabilirsiniz. Eğer benim gibi, önceliğiniz macera ve Çin Seddi’nin daha özel bir kısmını görmek ise, Jin Shan Ling(金山嶺) ve Simatai(司馬臺) arasındaki bölgeye gitmelisiniz. Bu bölge, Çin Seddi’nin en bakir kalmış kısmı.  10 kilometrelik zorlu bir yürüyüş yolunda oluşan bu rotada 22 adet kule üzerinden geçerek Çin Seddi’nin kısmen de olsa fethediyorsunuz.

pekin çin seddi

Pekin’de ne yesem Alper ? 

Pekin’e kadar gelmişken bir Pekin ördeği yemeden dönmek olmaz. Bunun için, en ünlü Pekin ördekçisi Qianmen’daki (前門店) Quangjude Restaurant (全聚德) ‘a gitmelisiniz.  Hem restoran hem de fast-food bölümü bulunan bu Quangjude Restaurant’da bütçenize ve zamanınıza göre Pekin ördeği tercihi yapabilirsiniz.

pekin ördeği

Özellikle alınacak bir şey var mı peki ?

Çin’e gidip de çay almadan dönmeyin. Benim favorim yaseminli yeşil çay.

10 Adımda Çin’de Alışveriş Rehberi‘ni okumadan alışverişe çıkmayın.

Dikkat et diyeceğin bir şey var mı peki ?

Güvenlik konusu Çin’e giden herkesin öncelikli endişelerinden olmuştur fakat Çin, turistler için korkulduğu gibi güvensiz bir ülke değildir. Çin’de turistlere ve yabancılara karşı işlenen suçlara daha ağır cezalar verildiği için suç oranı nispeten düşüktür.

Siz yine de sokakta rastgele turistlere çay tadımı veya Çin sanatları gösterilerini izlemek için davet eden dolandırıcılara karşı temkinli olun.

Son bir kaç tüyo:

  • Kesinlikle rahat ayakkabı giyin. Eğer gün sonunda, ayaklarınıza karasular indiğinizi düşünüyorsanız, bu meşhur ayak masajı yaptırmanız için de iyi bir bahane olabilir. Yaklaşık bir saat süren ve sadece ayağa uygulanan bu masajı merak ediyorsanız tam yerindesiniz.
  • Sabahları veya akşam gün batımında parklarda veya küçük semt bahçelerine giderseniz, yaşlı Çinlilerin müzik eşliğinde spor, dans, şarkı söyleme gibi bilimum aktivitelerine rastlayabilirsiniz.

beijing

  • Çin’de her anlamda, özellikle yapıların boyutları devasa olduğu için, herhangi bir yere girip(metro, park, müze) çıkarken kullanmanız gereken kapıyı iyi seçin. Kısacası, bir sonraki adımınızı iyi planlamazsanız her gün ya saatlerce boş yere yürür ya da taksi bulmak için uğraşırsınız.
  • Çin Seddi geziniz sırasında yanınızda rahat ayakkabı, su, atıştırmalıklar, gözlük, şapka gibi ihtiyaçlarınızın olduğundan emin olun.

Changzhou / Nanjing / Shanghai / Suzhou