ŞİKAGO

3 kelimeyle Şikago: Rüzgar, Pizza, Sanat/Mimari

Şikago’ya niye gidilir ?

Deep Dish (Şikago tarzı pizza) yemek için, bir şehir nasıl baştan planlanır yerinde görmek için, Bulls maçı izlemek için, Art Institute of Chicago’da sanatsal bir gün geçirmek için, şehirle sanat nasıl bütünleşiri Millenium Park’ta görmek için …

Kaç günlük gezi idealdir/hava durumu nasıldır ?

Şikago’ya en az iki gün ayırmanızı tavsiye ederim. Şehirde görülmesi gereken önemli yerler birbirine çok yakın olduğu için (çoğu Downtown Loop’da toplanmış durumda) bu sürede rahatça gezebilirsiniz. Turistler genelde Şikago’yu yaz mevsiminde (Haziran ve Eylül ayları arası) daha yoğun ziyaret ediyor. Kışının eksi 30 derece soğuğunda kimse turistik gezi yapmak istemez sanırım. Ne hava soğuk olsun ne de turist kalabalığı olsun diyorsanız Şikago’ya Ekim ayında gitmelisiniz. Hafif rüzgarlı olsa da gezmenizi engellemez. Yaz ayları dışında rüzgarın eksik olmadığı bir şehir olduğu için gittiğiniz tarihlerdeki havayı bir daha kontrol ederek giyim/kuşamınıza dikkat edin (atkı şart). Zira, Şikago’nun hep serin kalmasını sağlayan Michigan Gölü kış geldi mi donmaya başlar.
şikago gezılecek yerler
Sen olsan Şikago’ya nasıl gidersin ?
Ben New York’tan bir buçuk saatlik uçuşla gittim. LGA (LaGuardia Havaalanı) ‘dan yaptığım bu uçuşu bir ay öncesinde çift yön $200 civarına almıştım. New York’tan uçuşlar için genel bir tavsiye yapmam gerekirse, LGA’yı JFK (John F. Kennedy Havaalanı) ‘e tercih edin derim; daha sakin, daha kısa güvenlik kontrol sırası ve kibar personel. Türkiye’den uçacaklar içinse İstanbul’dan Şikago’ya THY’nin 12 saatlik direkt uçuşunu $1.500 civarında alabilirsiniz. Fiyat konusunda hassassanız bir aktarma olan uçuşlarda bu fiyat $500’a kadar gerileyebiliyor. Takip etmekte fayda var. Blogda bahsettiğim Şikago mekanlarını ve gezilecek yerleri aşağıdaki haritada görebilirsiniz. Mavi, alışveriş yerlerini; yeşil, restoran/hızlı atıştırmalık/kahveci/barları; kırmızı, turistik yerler/müzeleri göstermektedir.
Şikago haritası, düzenli olarak güncellendiği için harita görüntülenirken anlık gecikmeler yaşanabilir, lütfen sayfayı yeniden yükleyiniz.

Şikago’da gezilecek nereler var?

Namı diğer ‘Windy City’ veya kısaca ‘Chi town’, ‘Chitown’. Amerika’nın en kalabalık (2.7m nüfusuyla) üçüncü şehri konumunda. Şehir, ismini Şikago nehri etrafında yetişen yerel dilde kokan soğan anlamına gelen shikaakwa kelimesinden alıyor. Şikago nehir yürüyüşü ve bot turu, The Bean ve Crown Fountain gibi sanat eserlerine ev sahipliği yapan Millenium Park, parkın Michigan Avenue girişinde yer alan Art Institute Chicago, Michigan Avenue’nun Şikago Nehri’nden sonraki alışveriş caddesi The Magnificent Mile (kısaca Mag Mile), Navy Pier, Museum of Contemporary Art, Willis Tower’ın 103. katında yer alan Skydeck, Chicago Tribune Tower’da yer alan Türkiye’nin de (Aya Sofya’nın parçası) içinde bulunduğu dünyanın farklı ülkelerindeki yapılarıdan getirilerek binanın dış cephesini kaplayan eserleri ve Chicago Theatre Şikago’da görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.
1871’de meydana gelen Büyük Şikago yangınından sonra yaşayanların üçte biri evsiz kalmış. Şikagolular, şehrin 9 kilometre karelik kısmını kül eden bu yangını, şehrin yeniden yapılanması ve planlaması için bir fırsat olarak görmüşler ve şehre bugünkü kimliğini veren bir çok gökdeleni, köprüyü ve şehir düzenlemesini yangın sonrası yapmışlar. Yangın sonrası Şikago’nun yeniden inşa edilmesini daha detaylı okumak isterseniz Thomas Leslie’nin ‘Chicago Skyscrapers 1871-1934‘ adlı kitabına göz atabilirsiniz. Benzer bilgilere 75 dakikada ve yerinde ulaşmak isterseniz de Shoreline mimari nehir turunu tavsiye ederim. Ekim 2015 itibariyle $32 olan rehber eşliğindeki mimar turla Şikago’nun tarihini de öğrenme fırsatı bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Şikago nehri etrafında yer alan gökdelenlerin hepsi, yangın sonrası Michigan Gölü’nün doldurulmasıyla oluşan bölgeye yapılmıştır. Nehir üzerinden ulaşımı sağlamak adına ise 37 adet hareket edebilen köprü (movable bridge) inşa edilmiştir ki en fazla hareket edebilen köprü Şikago’da bulunur.
chicago mimarisi
Şikago’da ne yesem Alper ?
Önerilerimi takibi kolay olması adına, Downtown Loop (şehir merkezi) ve Wicker Park (genç, sanatsal ve popülerleşen bir bölge) olarak iki bölgeye ayırdım. Şehir merkezinde tavsiye edeceğim yerler:
  • Pizza için şehir merkezinde olsun turistik olmuş pahalı olmuş önemli değil derseniz: Giordano’s. Benim tercihim, daha çok etrafta yaşayanların tercih ettiği, daha hafif ve lezzetli pizzalarıyla ünlü olan Lou Malnati’s Pizzeria. Her ikisinde de sıra beklemeniz kaçınılmaz. Acıkmaya yeni başladığınızda gitseniz sizin için daha iyi olur. Şikago tarzı değil de Napoliten yani klasik pizza isterseniz şu liste yardımcı olabilir ama Şikago tarzı pizza denemeden dönmeyin derim.
  • Akdeniz mutfağı servis eden ve kendine has atmosferiyle The Purple Pig, Magnificient Mile civarında gezerken acıkanlar için hoş bir restoran tercihi olabilir. “Fried Smashed Potatoes with Feta” (beyaz peynirli patates) ve “Calamari with Cucumbers, Pistachios” (salatalıklı fıstıklı soğuk kalamar) tavsiyelerim arasında.
  • Magnificent Mile civarında canı tatlı çekenlere ise üç önerim; Dylan’s Candy Bar, More ve klasik Amerikan tatlıcısı Cheesecake Factory. Dylan’s Candy Bar, bildiğiniz jelibon satan devasa bir şekker dükkanı. Dylan’ın özelliği ise ünlü modacı Ralph Lauren’in kızı olması. Dolayısıyla, önünden geçerken şeker almayacaksanız bile iyi bir marka nasıl yaratılır diye bakmak için bir uğrayın derim. More ise Museum of Contemporary Art ‘ın iki blok yakınında yer alan şık bir cupcake dükkanı. Uğrarsanız benim için de tuzlu karamelli cupcake’ini alın. Ben yakalayamamış olsam da Cuma günleri Happy Hour fiyatlarıyla daha da hoşunuza gidebilir. Diğer bir öneri de, cheesecake severlere. 360 Chicago gökdeleninin girişinde bulunan Cheesecake Factory’de de Amerikan porsiyonlarında leziz bir tatlı ve hatta yemek yiyebilirsiniz.
  • Şikago’ya gelmişken Amerika’nın en iyi kokteyl barları arasında yer alan ve Drinks International’ın dünya bar sıralamasında 27. olan bir barı görebilirsiniz. Egzotik bar konseptli (tiki bar olarak da geçiyor) Three Dots and a Dash, gün sonu yorgunluk atmak içinde iyi bir adres bence. Chicago Tribune Tower ‘dan yürüyerek 10 dakika mesafede.
  • Canlı caz müziği dinlemek isterseniz Trump Binası’nın hemen arka bölgesinde yer alan Blue Chicago ve Andy’s Jazz Club ‘ı tercih edin derim.
Downtown Loop’un biraz dışında yer alan kentsel dönüşüm (gentrification) ile eski kesimhane (meatpacking) bölgesinden sanat bölgesine evrilen bugünkü ismiyle West Loop’da da bir kaç restoran önerim var. Metroyla (yeşil veya pembe hatta Morgan ve Clinton durakları arasında kalan bölge) veya taksiyle 10dkda ulaşabileceğiniz bu bölge de Şikago’daki değişimi ve kentsel genişlemeyi görmek açısından görülmeye değer. İngiltere’de de yaygın olan bir Afro-Portekiz tavuk restoran zinciri, Nando’s her denk geldiğimde gözüm kapalı gittiğim yerlerden. Bu bölgede yer alan daha şık diğer iki restoran tavsiyem ise Avec Restaurant ve Au Cheval. Au Cheval, modern ve hipster bir Amerikan diner; hamburgeri ile meşhur. Avec Restaurant ise lezzetli Akdeniz yemeklerini komünal masa düzeninde sun
an nispeten daha pahalı bir restoran.
şikago restoran önerılerı
Wicker Park ve Bucktown tarafında tavsiye edeceğim yerler ise daha lokal ve leziz bana kalırsa.
  • Etrafta kahvaltı için bir yer arıyorsanız Bongo Room (Meksika esintili yemekleri), Mindy’s Hot Chocolate (brunch sadece haftasonları, mekan asıl ismini aldığı 10 çeşit sıcak çikolatası ile meşhur) ve Toast ilk akla gelen ve denediğim yerler; gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.
  • Meksika yemeği arayanlar için Damen metrosunun hemen karşısında yer alan kocaman bahçeli Big Star veya bir kaç blok ötesinde yer alan ev vari bir atmosfere sahip Antique Taco iyi tercihler. İkisinin taco’ları da leziz. Big Star şehirdeki en popüler mekanlardan, akşamları sıra beklemek kaçınılmaz uyarmakta fayda var.
  • Burger için Small Cheval, kokteyl içinse The Bristol bölgedeki diğer gidebileceğiniz yerler arasında yer alıyor.
  • Wicker Park civarında gezirken donut veya çikolata kokusu alırsanız bunun kaynağı söyleyeyim: Stan’s Donuts. Sabah giderseniz daha geniş seçim şansınız olabilir, akşama doğru güzel donut çeşitleri bitiyor. Bildiğimiz donutların ağır tadı kesinlikle yok, en azından benim tattığım 4 donutta yoktu.
  • Biraz sosyal medya, biraz dinlenme, biraz çalışma gibi ihtiyaçlarınız için sakin bir kahveci arıyorsanız da direkt The Wormhole Coffee’ye gidin. Zira, eksantrik ve loş bir atmosferi var.

Şikago’da konaklamayı nerede yapsak ?

Bir çok otel zinciri şehrin merkezi olarak kabul edilen Downtown Loop’da konumlanmış durumda. Tüm metro hatlarının kesiştiği, iş çevresinin merkezi olduğu ve bir çok turistik yerin yürüme mesafesinde bulunduğu bu bölge kısa konaklamalar için ideal gelebilir. Eğer, klasik otel deneyiminin dışına çıkarak Şikago’da ev veya oda tutma alternatifinin düşünürseniz, bunun için en ideal bölge Wicker Park ve civarı. Şehrin son hızla gelişen bölgesi olan Wicker Park, mavi metro hattın Damen durağında yer alıyor. Şehir merkezine 10dkda ulaşabileceğiniz ve bir çok ünlü restoran, kafe ve butiklerin olduğu Wicker Park bölgesi gerçek Şikago deneyimi yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan.

şikago'da sanat aktiviteleri

Özellikle alınacak bir şey var mı peki ?

Sporla ilgiliyseniz şehrin NBA takımı Chicago Bulls veya NHL (ulusal buz hokey ligi) takımı Chicago Blackhawks (Şikago Atmacaları) mağazalarında takım ürünlerine bakabilirsiniz. Art Institute Chicago müzesinin mağazası da geniş ve farklı tasarım ürünleri ve şehir hediyelikleri için kolay çözüm olabilir. Ayrıca sanatseverlerin Chicago Architecture Foundation Shop mağazasına bakmadan dönmemesi lazım. Şikago Bulls (Chicago Bulls) ve Michael Jordan ilgiliyseniz, ilgili yazısıya göz atmadan alışveriş turunuzu ve basketbol maçı planınızı yapmayın.

Vaktim var, etrafta daha nereleri görebilirim  ?

Bahai Temple ve Six Flags Eğlence Parkı Şikago şehir merkezine biraz daha uzak mesafede yer alan ve ilgi alanınıza göre gidebileceğiniz diğer opsiyonlar. Bahai inancının Dünya’daki yedi ibadet merkezinden biri Şikago’da yer alıyor.
Tüm bunlar iyi güzel de fiyatlar nasıl ?
Şikago geneli ulaşım, yemek, konaklama ücretlerini düşündüğümde New York gibi Amerika’nın en pahalı şehirleriyle yarışır düzeyde. Özellikle, Navy Pier gibi turistik bölgelerde bunu daha net olarak gözlemleyebilirsiniz. En basitinden Şikago, NYC ve İstanbul’un tek biniş metro tarifelerini karşılaştırmam gerekirse sırasıyla $2.25, $2.75 ve 4TL (Kasım 2015 itibariyle).
Dikkat et diyeceğin bir şey var mı peki ?
Şikago maalesef hala siyah beyaz sınıf farkının hissedildiği bir şehir, dolayısıyla şehir merkezi (Loop) dışında gezeceğiniz ve kalacağınız yerleri seçenerken ekstra özen göstermenizde fayda var. Bir bilene danışmak veya müşteri yorumlarını detaylı okumak faydalı olacaktır. New York’dan Şikago’ya giderken bile burada yaşayan bir çok arkadaş aman silahlı saldırılara (shooting) dikkat edin diye şakayla karışık uyarmıştı.
Farah’ın katkılarıyla

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>