PHILADELPHIA

Instagram

3 kelimeyle Philadelphia: Tarihi, Aşk şehri, Lezzetli

rocky steps

Philadelphia’ya niye gidilir ?

Amerikan tarihinde önemli bir yere sahip olan bir şehri görmek için, Amerika’da Avrupa hissi yaşamak için, en ünlü pop-art eseri olan LOVE heykelini görmek için, Edgar Allan Poe’nun evini ziyaret için, Philly Cheesesteak sandviçi anavatanında yemek için, meşhur Rocky steps’i (Rocky basamakları) tırmanmak için, etkileyici duvar sanatını görmek için, Philadelphia 76ers’in basketbol maçını veya Philadelphia Eagles’in Amerikan futbolu maçını izlemek için…

2014-11-29 11.23.57

Kaç günlük gezi idealdir/hava durumu nasıldır ?

Philadelphia’da yapmak isteyebileceğiniz tüm aktiviteleri bir güne sığdırabilirsiniz.

Hava koşullarını düşünerek Philadelphia’yı ziyaret etmek için ideal aylar Mart ve Haziran arasıdır. Kışın serinliği geçmiş ve yazın da aşırı sıcakları gelmemişken daha keyifli olur. Zaten günübirliğine gidecekseniz, yağmur/kar olmamasına dikkat etseniz yeterli.

philadelphia

Sen olsan Philadelphia’ya nasıl gidersin ?

Philadelphia’ya, Amerika içi bir destinasyondan gelecekler için en ideal seçim çoğu Amerika içi seyahatinde olduğu gibi otobüs olacaktır. Greyhound veya daha ucuza bilet bulabileceğiniz Peter Pan ‘ı kullanabilirsiniz. Sıklık ve ücret bakımında otobüs Amerika’da genel olarak trene göre ağır basıyor.

Philadelphia’da gezilecek nereler var?

Amerika’nın en kalabalık 5. Şehri olan Philadephia, Pennsylvania eyaletinin de en büyük şehri konumunda. Şehir 1790-1800 yılları arasında başkentlik yapmıştır.

Dünyaca ünlenen LOVE heykelinin ilk olarak bu şehirde, Philadelphia Belediye Binası(City Hall)’nın karşı çaprazında yer alan LOVE Park’da sergilenmesi de boşuna değil aslında. Philos(aşk) ve Adelphos(Kardeş) kelimelerinin birleşiminden oluşan Philadelphia Kardeşçe Sevgi anlamına geliyor. Hatta, Manisa’nın Alaşehir ilçesinin Antik Yunan’daki ismi de Philadelphia’dır. Bizans zamanında ise bu şehir, festival ve kiliselerinden dolayı Küçük Atina olarak anılırmış. Kısacası, Philadelphia’da gezerken tüm bu Avrupai dokunuşları hissediyorsunuz.

2014-11-29 12.59.19

Şehrin merkezinde yer alan 1901 yılında tamamlanan heybetli Belediye Binası’na da uğrayın. Kulesinin tepesinde yer alan şehrin kurucusu William Penn’in bronz heykelini şehrin bir çok yerinden görebilirsiniz. William Penn, Pennsylvania eyaletine ismini veren İngiliz.

Amerikan tarihinde önemli yere sahip olan Bağımsızlık Bildirisi’nin imzalandığı yer (4 Temmuz 1776’da 13 koloninin Birleşik Krallığa karşı bağımsızlığı ilan etmiştir), Amerika’nın özgürlüğünü ilan ettikten sonra çalınan çan gibi önemli anlara ev sahipliği yapan Bağımsızlık Binası’nı ve Özgürlük Çanı’nı kesinlikle görmelisiniz. Philadelphia şehri, 4 Temmuz kutlamaları sırasında, Amerika’nın Bağımsızlık Gününü doğum yerinde kutlayın şeklinde tanıtım yapar.

2014-11-29 15.16.12

Amerikan bayrağındaki 13 çizgi, bağımsızlığını ilan eden 13 koloniyi; 50 yıldız ise 50 eyaleti temsil eder. Amerikan Bağımsızlık Bildirisi’nin asıl yazarı olan Thomas Jefferson’ın ismini de Philadelphia’da bir çok yerde görebilirsiniz. ABD’nin kurucuları arasında gösterilen Thomas Jefferson ABD’nin üçüncü başkanıdır.  Elinize kağıt $2 geçerse (ki o zaman çok şanslı bir insan olmalısınız) üstünde kendisini görebilirsiniz. Thomas Jefferson ile beraber Bağımsızlık Bildirgesi’ni hazırlayan iki diğer isim de John Adams ve Benjamin Franklin’dir. Yazar, bilim adamı, siyasetçi gibi bir çok ünvanı bulunan Benjamin Franklin’i de $100 üzerinden tanıyabilirsiniz. 100 doların arkasında bulunan yapı da Bağımsızlık Bildirisi’nin imzalandığı binanın ta kendisi.

new-100-dollar

Dip not, Amerikan dizilerinden How I Met Your Mother’ı izlediyseniz, ilk sezonunun 3.bölümü de bu şehirdeki çanla (Liberty Bell) alakalıdır.

Amerikan edebiyatına ilgili duyuyorsanız, kısa hikayeleri ve şiirleriyle tanınan Edgar Allan Poe’nun belki de en ünlü şiiri The Raven (Kuzgun) ‘ı yazdığı evi de (532 7th st.) ziyaret edebilirsiniz.

1824 yılında kurulan bir çok bilimsel keşfe ev sahipliği yapan Frankin Institute da bilimseverler için iyi bir adres olabilir.

3 Oscar ödülü kazanan Rocky serisinin ilk filminde Sylvester Stallone’nin Gonna Fly Now müziği fonda koşarak tırmandığı meşhur merdivenleri(72 basamak) siz de şehre tepeden bakmak için çıkmalısınız. Basamakların hemen altında ise Rocky III filminde de görülen Rocky heykeli bulunmaktadır. Bu basamaklar aslında, Philadelphia Sanat Müzesi’ne(Museum of Art) çıkan basamaklardır ki isterseniz 227,000 parçadan oluşan geniş bir koleskiyona sahip Museum of Art’a da girebilirsiniz. İlginç bir bilgi de müze hakkında, bir kaç asır öncesine kadar bu tepe şehrin su deposu olarak kullanılıyormuş.

2014-11-29 13.31.45-2

Ulaşım nasıl, gelişmiş mi, pahalı mı ?

Şehir içi ulaşım için otobüs, metro veya Uber kullanabilirsiniz. Taksi yerine Uber’i tavsiye ederim çünkü Uber bu şehirde hem taksiye göre daha ucuz hem de daha konforlu. İdeal bir mevsimde gittiğiniz takdirde herhangi bir toplu taşıma aracına gerek kalmadan yürüyerek gezebileceğiniz bir şehir, Philadelphia.

Philadelphia’da ne yesem Alper ?

Philadelphia denilince akla tabiki de Philly Cheese Steak gelir. Türkçe’ye, Philly Peynirli Biftek Izgara olarak çevirebiliriz. Philadelphia’ya gelmişken bu leziz sandviçi yerinde denemelisiniz. Bunun için gitmeniz gereken yer ise Market st.’de 228 no’da yer alan Sonny’s Famous Steaks. GQ dergisinin yemek yazarı Alan Richman’ın yazısında gördüğüm bu mekanı iyi ki keşfetmişim. Sonny’s mütevazi ve halk tipi bir yer. Siparişinizi verirken sandviçinize koymak istediğiniz peyniri de kendiniz seçiyorsunuz; ben tercihinizi Cheez Whiz’den yana kullanın derim. Patates kızartması ve turşu da Philly’nin yanında iyi gidiyor. Amerika’da her yerde kalorileri göreceksiniz, yemeden canınızı sıkmak istemezdim ama Philly Cheesesteak tek başına 760 kalori, patates kızartması(French Fries) ve içecekle bu rakam 1000 kaloriye çıkıyor.

2014-11-29 15.51.06

Sonny’s Famous Steaks, Bağımsızlık Salonu ve Özgürlük Çanı’ndan yürüyerek sadece 5 dakika mesafede bulunuyor. Bu tarafa gelmişken etraftaki butik kahvecilerden kahvenizi aldıktan sonra yürüyüşe devam etmek isteyebilirsiniz.

Philadelphia’da diğer bir yeme-içme önerim ise bir kahvaltı/brunch yeri. Genelde, sabah 8 ile öğlen 4 arası açık olan Green Eggs Café’de kahvaltı yaparsanız güne çok mutlu başlarsınız. Haftasonları, insanların en az yarım saat sıra beklediği bu şirin mahalle kafesinde Benedict(sebzelisi çok iyiydi) ve French Toast(“Tiramisu French Toast” bu kadar lezzetli ve hafif olabilirdi) deneyin.

2014-11-29 12.35.51

Green Eggs Café’nin yakınındaki Drury st.’de yer alan tarihi bir İrlanda(Irish) pub’dan da bahsetmeden geçemeyeceğim. 1860 yılından beri hizmet veren McGillin’s Olde Ale House, kapılarını Abraham Lincoln başkanlık koltuğuna geçtiğinde açmış(mottoları ‘bar before Abe Lincoln was president’). Bu mütevazi pub’ın ziyaretçileri arasında yazar Tennesse Williams’dan oyuncu Robin Williams’a kadar bir çok tanınmış isim de var.

Özellikle alınacak bir şey var mı peki ?

Hatıralık eşyalar almak isterseniz Özgürlük Çanı (Liberty Bell) ‘nın girişinin karşısında yer alan Bağımsızlık Parkı Ziyaretçi Merkezi’nde yer alan mağazada bulabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise, Market East bölgesinde küçük dükkanların ve satıcıların yer aldığı Chestnut st. ve Walnut st.’de gezinebilirsiniz. Favorim 13th st.’de yer alan 107 nolu mağaza, Open House ; hediyelik için birebir.

2014-11-29 11.20.30