CONNECTICUT

New Yorklu’ya Connecticut deyince, her gün işe trenle bir saatte gidip geldiği (commute ettiği) mesafeyi, haftasonu golf oynamaya gittiği kulüpleri veya son zamanlarda popüler olan AC(Atlantic City) alternatifi kumar ve eğlence merkezi Foxwoods Resort Casino’yu düşünür. Ayrıca, buradan bahsederken bir çok kelimede olduğu gibi kısaltarak okur: CT. Turiste Connecticut deyince daha çok Mystic veya New Haven akla gelir.

connecticut

NEW HAVEN

New York City (NYC)’nin kuzeyinde yer alan Connecticut’a, NYC’den en hızlı trenle ulaşılsa da gideceğiniz yerler arasındaki mesafeyi düşünerek araçla gitmeniz daha yararlı olabilir. New Haven Grand Central, NY’den trenle 2saat, buradan araç kiralayıp Providence’a 2 saat araç yolculuğu ile varabilirsiniz.(tren saatine göre peak ve off-peak olarak ayrılan biletler ücretleri gidiş dönüş kişibaşı $30dan başlıyor.)

new haven mystic

En fazla bilinen Ivy lig üniversitelerinden biri olan Yale University, Connecticut (CT)’ın büyük şehirlerinden olan New Haven’da bulunmaktadır. Şehrin tarihi kısmında Yale binalarının arasında gezerken gotik mimarisi itibariyle Oxford’da geziyor hissine kapılabilirsiniz. Fakülteleri, hastaneleri ve diğer bir çok koluyla Yale Üniversitesi şehrin ekonomisinin lokomotifi ve vergi şampiyonudur. Connecticut’ın başkenti merkezi konumu itibariyle Hartford olsa da, New Haven da ‘Kültürel Başkent’ olarak tanınmıştır. Ayrıca, meşhur Amerikan giyim markası GANT da 1949 yılında New Haven’da kurulmuştur. Son olarak, şehirde güvenlik konusunda da dikkat edilmesi gerektiği uyarıları yapıldığını da hatırlatmakta fayda var. İhtiyacınız olursa, tren istasyonunun beş ila on dakika yürüme mesafesinde bulunan araç kiralama şirketlerinden(Hertz, Entreprise) araç kiralamak NYC’ye göre fiyat olarak çok daha uygundur. Yukarıdaki haritada göreceğiniz üzere New Haven’dan yaklaşık bir saat daha sürerseniz Mystic’e ulaşırsınız.

MYSTIC

Long Island’ın ve hatta Hamptons’ın kuzey kıyılarına bakan Providence’ın bir saat güneyinde yer alan şirin bir kasaba. Mystic Köprüsü ve etrafına kurulmuş olan şehir merkezi sizi küçük bir Avrupa köyünde hissettirecek. Lokal takı dükkanları, dondurmacılar, kafeler Mystic’in deniz kıyısı ve yemyeşil doğasını ayrı bir güzel kılıyor. Adım başı deniz ürünleri yapan yerlere rastlayabilirsiniz bu civarda. Bildiğimiz yere gidelim derseniz de işte tavsiye listesi:

  • Kahvaltı için Mystic River Marina’da yer alan Kitchen Little, kahvaltı için ideal, öğlen 1-2′ye kadar açık. Yengeçli çırpılmış yumurtası (Scrambled eggs with crab) denemeye değer yaratıcı bir tercih.
  • Seafood Snack Bar, deniz kenarında yer alan tahta masalarında, deniz ürünleri ağırlıklı menüsünde seçeceğiniz yemekler ile tam bir piknik havası.
  • Bölgenin ünlü deniz ürünlerinden ıstakoz yemek isterseniz de, Abbott’s Lobster in the Rough. Google’a Mystic ve Lobster kelimelerini yazınca karşınıza çıkacak olan bu mekanın çok iyi de yorumları bulunuyor. Nehir kenarında yer alan Abbott’s rezervasyon almıyor.

mystic CT

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>