CAPE COD

3 kelimeyle Cape Cod: Özgür, Huzurlu ve Günbatımı

Cape Cod ‘da uğramadan geçmemeniz gereken iki bölge var: Martha’s Vineyard (MVY) adası ve Provincetown (Ptown).

Martha’s Vineyard

Martha’s Vineyard’a feribot ile arabalı veya arabasız olarak geçebilirsiniz.  Arabalı opsiyonu tercih ederseniz (ki ada dediğime aldanmayın, yürüyerek gezmek için fazlasıyla büyük bir ada) Steamship Authority feribotları Woods Hole’dan kalkıyor ve MVY’da Vineyard Haven veya Oak Bluffs duraklarına 45 dakikada varıyor. Ben bisiklete binmeyi seviyorum, enerjim var derseniz ise arabasız feribot olan Island Queen Ferry, Falmouth’dan kalkıyor ve 40 dakikada Oak Bluffs durağına varıyor. Island Queen Ferry için kişibaşı gidiş-dönüş ücreti $20. Cape Cod bölgesini ziyarete gelen insanlar genelde arabasız olduğu için bu gemi çok hızlı doluyor. Kalkış saatinden en az 45 dakika önce gitmediğiniz sürece binme ihtimaliniz çok düşük diyebilirim. Biletlerde belirli bir sefer belirtilmiyor, o yüzden binemezseniz bir sonrakine binebilirsiniz ama güneş altında 1.5 saat bir sonraki seferi beklemek gerçekten keyifsiz olabilir o yüzden vakitli gidin ve risk almayın derim ben. Sabah seferleri öncesinde yakındaki Starbucks da kahvaltı etmek isteyenlerin akınına uğruyor.

Ada 6 ana bölgeden oluşuyor: Vineyard Haven, Oak Bluffs, Edgartown, West Tisbury, Chilmark ve Aquinnah. Arabasız geldiyseniz bisiklet kiralamak en mantıklı opsiyon olabilir. Adanın otobüs hattını Oak Bluffs – Edgartown arasında kullandım ve otobüsler bazen çok kalabalık olsa da yine de tavsiye ederim. Adanın daha yoğun bölgelerinde taksi de bulmak mümkün, çok ucuz olmasa da bazen kullanmak gerekebiliyor. Haritaya bakınca ada küçük gözükse de Oak Bluffs’ın ötesine yürümek mümkün değil diyebilirim.

marthas vineyard rehberi

Feribotlar Oak Bluffs’a bıraktığı için adada karşınıza çıkan ilk bölge burası olacak. Bir çok mağaza ve restoran bu bölgede. Bence burada kaçırmamanız gereken iki önemli yer var. Birincisi Gingerbread Cottages; masalsı evlerle dolu bir mahalle. Her evin kendine özel bir dekoru ve ismi var ama ortak noktaları hepsinin şekerden yapılmış gibi durmaları. İkincisi ise Alpaca Farm; Alpakaları (tüylü lama) izleyebileceğiniz ve besleyebileceğiniz bir çiftlik.

Edgartown’ı özel kılansa Jaws filminin bazı sahnelerinin burada çekilmiş olması. Jaws Beach denilen bu plajda çoluk çocuk, büyük küçük demeden herkesi köprüden denize atlarken göreceksiniz. Deniz yüzmek için harika olmasa da herkesle beraber bu tecrübeyi yaşamak için atlamaya değer. Dilerseniz Jaws Beach’in de içinde bulunduğu State Beach yolu boyunca insanların çoğunlukla olduğu bölgelerde yüzebilirsiniz. Edgartown’da tavsiye edeceğim bir diğer mekan ise Bad Martha Brewery (bira fabrikası). Bad Martha’da 10 farklı çeşit kendi üretimleri biraları var. Sampler (deneme tahtası) yapmak isterseniz listeden 4 bira seçiyorsunuz. Benim tavsiyem Ale’den yana olsa da IPA’lerini de seven çok. Biranızı yudumlarken bahçedeki eğlenceli oyunları deneyebilir ve diğer müşterilerle sohbet edebilirsiniz. Biradan mı yoksa ortamın güzelliğinden mi bilinmez ama herkes çok neşeli ve dışa dönük oluyor.

Adanın diğer ucunda ise Menemsha’ya gitmenizi tavsiye edeceğim (Chilmark bölgesinde). Menemsha Beach adada en güzel günbatımı izlenecek plaj olarak geçiyor. Günbatımı keyfi için gitmişken Larsens Fish Market’da yemek yemeden dönmeyin. MVY’dan Cape Cod yarımadasına dönerken haftasonu son feribota kalmamanızı tavsiye ederim, zira kalabalık olacağı için dönüş riske girebilir. Gemide dışarı oturup günbatımını izlemek de bir başka güzel alternatif.

Provincetown

Cape Cod’un en ucunda yer alan kısım. Dolayısıyla, araçla ulaşması biraz süre alıyor. Diğer bir opsiyon ise, Boston’dan (200 Seaport Boulevard ‘dan) kalkan arabasız feribotlarla 90 dakikada buraya ulaşabilirsiniz. Yine, Ptown’un hemen karşısında bulunan Plymouth ‘dan da aynı sürede feribotla  ulaşmak mümkün. Plymouth demişken, Amerika kıtasının tarihinde İngiliz kaşiflerin ilk çıktığı nokta olarak önemli yer tutar. İngiltere’deki Plymouth şehrinden ismini alan bu şehri ve kaşiflerin gemisinin ismi, Mayflower bu bölgede bir çok yerde görürsünüz.

cape cod rehberi

Ptown’da yapmadan dönmemeniz gereken üç aktivite var. Race Point Beach’de okyanus üzerine batan günbatımını izlemek, Commercial street boyunca yürümek ve Pilgrim Monument ‘ı görmek. Amerika’da eşcinsellerin evi olarak bilinen Ptown’da özellikle akşamları tüm dükkanların ve restoranların üzerinde olduğu Commercial street, Alaçatı’nın en kalabalık dönemlerini aratmıyor. Akşam yemeği için Ptown’da bir yerler düşüyorsanız rezervasyon yaptırmakta veya önceden hareket etmekte fayda var, yoksa yemek saatine (07:30 pm sonrası) denk geldiğiniz takdirde iyi restoranlarda sıra bir saati aşıyor. Yemek için tavsiye isterseniz Canteen, Patio Grill&Bar ve Lobster Pot Restaurant ‘da keyifle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Ptown’a yolunda da uğrayabileceğiniz farklı bir kaç adres isterseniz, Truro’da yer alan Truro Vineyard, Wellfleet’de bulunan deniz ürünleriyle meşhur Mac’s Shack, Eastham’daki temiz sahiliyle ünlü Coast Guard Beach durak noktalarınız olabilir.

Son bir kaç tüyo:

  • Martha’s Vineyard’daki taksicilerle pazarlık ve para konusunda özellikle dikkat edin. Zira, Amerika’da pek rastlanmayacak şekilde pazarlık ve para konusunda Şark kurnazlığı içerisindeler. Gruplar için bile otobüs daha rahat tercih olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>