BOSTON

3 kelimeyle Boston: Bilim Yuvası, Samimi, Rahat

boston harvard civari

Kaç günlük gezi idealdir/hava durumu nasıldır ?

Hafta sonu veya bir kaç gece konaklama için ideal. Boston’a gitmek için en uygun ay ise Mayıs – Eylül ayları arasıdır. Turist kalabalıklarına ve yüksek otel fiyatlarına yakalanmamak için ise Mayıs veya Eylül ayları daha doğru bir tercih olur.

Sen olsan Boston’a nasıl gidersin ?

New York’dan gidecekler tren veya otobüs tercih edilebilir. Tren, otobüse göre biraz daha kısa sürse de bir buçuk kat daha pahalı. Ayrıca, otobüslerdeki rötarları da hesaba katın derim. Tren, Grand Central Station’dan kalkıyor, otobüsler firmalarından Megabus, Penn Station’dan; Greyhound ve Peter Pan ise Port Authority’den kalkıyor.

Türkiye’den Boston’a gidenler ise, THY’nin direkt uçuşları ideal. Ortalama 10 buçuk saat sürüyor.

Boston’da gezilecek nereler var ?

Charles Nehri’nin ikiye ayırdığı şehrin her iki yakasına da en az yarımşar gün ayırmalısınız. Harvard ve MIT üniversitelerinin bulunduğu Cambridge bölgesinde, kampüsleri, müzeleri ve kitapçıları ziyaret ederken Boston şehir merkezinde daha turistik yerlere gidebilirsiniz. Harvard Square ve MIT’s Great Dome üniversitelerin görülmesi gereken başlıca bölgeleri/binaları.  MIT, ODTÜ ve Bilkent arası bir kampüsü andırıyordu.

boston gezi rehberi

Prudential Tower, Boston Kütüphanesi, Newbury street, Bolyston street ve Boston Common Park ‘ı bir kaç kilometrelik yürüyüş turuyla görebilirsiniz. 1964 yılında yapılan Prudential Kulesi şehrin sembollerinden biri haline gelmiş durumda. En üst katındaki restoranından veya seyir terasından(Skywalk Observatory) enfes bir şehir manzarası izleyebilirsiniz.

Quincy Market, New England Aquarium, Long Wharf ve North End’de birbirine yakın bulunan görülmesi gereken yerler.

Metro çıkışlarında, parklarda veya sokaklarda sıkça kaliteli müzik yapan sokak sanatçılarının dinlemek için zaman ayırmayı unutmayın.

Ulaşım nasıl, gelişmiş mi, pahalı mı ?

Boston, tıpkı New York gibi yürümek için dizayn edilmiş düz ayak bir şehir. İhtiyacınız olduğu noktada metroyu da kullanabilirsiniz. Amerika’daki en eski metro hattına sahip olan Boston’da şehrin merkezi noktalarından geçen kırmızı hat tüm ihtiyacınızı görecektir. ‘T’ olarak isimlendirilen toplu taşıma ağından(metro, otobüs, tramvay) 24 saat boyunca $11 ‘a sınırsız olarak yararlanabilirsiniz.  Tek biniş ise $2,50 (son güncelleme: 20 Haziran 2015).

Araç ile geldiyseniz ise sokakta park yeri bulmak için biraz vakit ve şansa ihtiyacınız olacaktır.

Boston’da ne yesem Alper ?

Kahvaltı için iki önerim var; biri MIT’ye yakınında yer alan ve haftasonu 30-45 dk bekleme süresini gözden çıkarmanız gereken Cafe Luna. Diğeri de Beacon Hill ve South Boston’da yer alan Paramount. 1937’den beri hizmet veren bu mekanda Bostonlıların sıkça tercih ettiği yerlerden biri. Paramount sonrası canınız biraz tatlı çekerse veya Boston Common Park’a gitmeden bir pastaneye uğramak isterseniz de Tatte Bakery’nin tatlılarını tatmalısınız.

boston kafe onerileri

Yolunuz Harvard Square-Cambridge tarafına düşerse, Border Cafe’ye kesinlikle gitmelisiniz. Boston’a gidip bu Meksika restoranına gitmediğim olmuyor. Yemek sonrası aşırı doyacağınızdan uzun bir yürüyüş

Boston birası olan Harpoon Brewery‘nin yapıldığı yere gitmek de tatilinizi farklılaştırabilir. Şehir merkezine 10 dakika taksi mesafesinde yer alan tesisleri gezebilir veya yerel tatları/özel üretimleri tadabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>