NIAGARA ŞELALESİ

Toronto’ya geldiyseniz her sene 12 milyon turistin ziyaret ettiği Niagara Şelalesini (Niagara Falls) görmeden dönmemelisiniz.  Şehre ortalama 140 kilometre uzaklıkta yer alan Niagara Şelalesine gitmek trafiksiz bir günde bir buçuk saat; haftasonu, resmi tatil gibi günlerde veya yol çalışması/trafik varsa bu yol üç saate kadar sürer. Sabah giderken 8-9 gibi yola çıkmanız şelale bölgesine erken varmanızı sağlayarak öğlene doğru zirve yapan turist yoğunluğuna sadece ucundan yakalanmanızı sağlar. Dönüşte ise herkesle beraber yola çıkmanız yolun yarısını (Hamilton veya Burlington’a kadar) konvoy halinde gelmenize yol açacaktır. Aslında, Niagara Falls’u önemli bir turist destinasyonu olmasının yanı sıra, çevrede yaşayanların haftasonu piknik yapmak, gezmek, spor yapmak için gittikleri bir yer olarak da düşünebilirsiniz.


niagara gezi rehberi

Şehre de ismini veren Niagara Falls, 3 adet şelaleden oluşuyor: the Horseshoe Falls, the American Falls and the Bridal Veil FallsYüzünüzü şelalere doğru, diğer bir deyişle Amerika’ya doğru, döndüğünüzde sağınızda at nalı şeklinde olan şelaleyi, onun yanında da birbirine bitişik diğer iki şelaleyi göreceksiniz. Niagara Şelaleleri’ni bu kadar etkileyici kılan, derinliği ve suyun kuvvetli akışıdır. Bunu daha fazla hissetmek isterseniz, şelalelerden Rainbow Bridge’a (Gökkuşağı Köprüsü) doğru yürürken sağınızda göreceğiniz tekne turuna (Hornblower) katılabilirsiniz. Hatta bu tur Niagara’daki envai çeşit etkinlikler arasında yapmanız gerekenler listesinin kesinlikle başında geliyor.

niagara tekne turu

Hornblower turunu (sıra yoksa) bir saatte tamamlayabilirsiniz. Ücreti $20. Kanada tarafından düzenlenen tekne turlarında kırmızı yağmurluk dağıtılırken, Amerika tarafından düzenlenen turlarda(Queen of the Mist) mavi yağmurluk dağıtılmaktadır.

Bir kaç farklı bilgiye daha yer vermek gerekirse,

  • Niagara Şelaleleri, bundan tam 12 bin yıl önce meydana gelmiştir.
  • Niagara nehri saatte ortalama 56 km/saat hızla akmaktadır.
  • The Horseshoe Falls (at nalı) şelalesinin  1/3′i Kanada, 2/3′ü Amerika sınırları içerisindedir.

Vaktim var, etrafta daha nereleri görebilirim  ?

Vaktiniz varsa, Niagara Nehri’nin kuzeyi kıyılarını takip ederek yarım saatte Niagara-on-the-Lake kasabasına ulaşacaksınız. Bu küçük ve tarz sahil kasabası tam Niagara Nehri’nin Ontario Gölü’ne döküldüğü yerdedir. Niagara Şelaleri’ninden bu kasabaya gelirken izlediğiniz yolun da kendine has bir güzelliği var. Yolun bir kısmında yer alan halka açık golf sahaları ve piknik alanları insanı önce bir şaşırtıyor. Sağ tarafınızda Amerika, sol tarafınızda klasik bahçeli evleri ve bahçesinde köpekleriyle salıncaklarında keyif yapan Kanadalılar… İçinden bir keşke çekmeyen yoktur sanırım. Niagara-on-the-Lake ‘e bahar ayında giderseniz çiçeklerle donatılmış, cıvıl cıvıl kalabalığın gezdiği ve klasik Amerikan araçların turladığı bir ortam sizi karşılayacaktır.

niagara on the lake

Niagara-on-the-Lake’de yemek için 2 tavsiyem: Bistro Six One ve Treadwell Farm to Table Cuisine. Deniz yemeği seviyorsanız Bistro Six One‘da Seafood Bouillbaisse ‘ı yemeden dönmeyin. Yemek sonrası kahve ve tatlı isterseniz de enfes göl ve golf sahaları manzarasıyla Niagara-on-the-Lake Golf Club iyi bir tercih. Vaktiniz, hazırlığınız ve ilginiz varsa Niagara-on-the-Lake Golf Kulubü’nün halka açık olan alanında golf bile oynayabilirsiniz. Oyun fiyatları şu şekilde.

niagara-on-the-lake-parkway

Son bir kaç tüyo:

  • Niagara Şelalelerinde akşamları meydana gelen ışık gösterisini izlemek isterseniz saatlerini kontrol etmeyi unutmayın.
  • Tekne turunda yağmurluğa ihtiyacınız olmasa da uzun kollu bir şeylerle binerseniz daha az ıslanırsanız.
  • Hornblower tekne turunda bilet sırasını atlayarak hemen girişteki makinelerden de sıra beklemeden bilet alabilirsiniz.
  • Niagara-on-the-Lake ‘e yoğun bir zamanda giderseniz ana cadde (Niagara Stone Road) üzerinde yer bulmak imkansız hale geleceğinden bir kaç sokak paralelini deneyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>