YENİ DELHİ

3 kelimeyle Yeni Delhi: Mistik, Etkileyici ve Kompleks

Kaç günlük gezi idealdir/hava durumu nasıldır ?

Yeni Delhi’de gezilecek başlıca yerleri iki güne sığdırarak yoğun bir programla gezebilirsiniz. İdeal gezi süresini sorarsanız en az 3 gün derim.

Hava durumu konusunda bir tercih şansınız var ise, Ekim, Kasım veya Şubat, Mart aylarında gitmenizi öneririm. Diğer aylarda, ya çok sıcak ve bunaltıcı  ya da çok soğuk(0-7 derece arasında) oluyor.

Yeni Delhi’de gezilecek nereler var ?

Akshardam Tapınağı, Baha’i Lotus Tapınağı(Baha’i House of Worship), Iskcon Tapınağı, Yeni Delhi Ulusal Müzesi, Gurudwara Bangla Sahib, Humayun Mezarı(Humayun’s Tomb), Qutab Minar, Gandhi Smriti, Indian Gate, Lodhi Bahçeleri(Lodhi Garden), Lakshmi Narayan Tapınağı (Birla Mandir), Kırmızı Kale (Red Fort), Raj Ghat Anıt ve Cuma Camisi(Jama Mascid) seyahat edilmesi gereken başlıca yerlerdir.

yeni delhi gezi rehberi

Dünyanın yedi harikasından biri olarak bilinen Taj Mahal’i yaptırtan Babür İmparatoru Şah Cihan, Eski Delhi bölgesinde yer alan Kırmızı Kale ve Cuma Camisi’ni de yaptırmıştır. 25,000 kişinin aynı anda ibadet edebildiği bu camiyi aynı zamanda şehirdeki Hindularla Müslümanların yaşadığı bölgenin de tam ortasında yer alır. Jama Mascid’e, özellikle Cuma vaktinde turist ziyaretine kapanmaktadır. Ancak, erkekler namaz kılmak için girebilirler.

Mahatma Gandhi sevenler için gidilmesi gereken en önemli iki yer Gandhi Smriti ve Raj Ghat Anıtı’dır. Gandhi Smriti, Mahatma Gandhi’nin son 144 gününü geçirdiği ve suikaste uğradığı evdir. Şehrin, Yeni Delhi kısmında yer alan Gandhi Smriti(Line 2-sarı hat- üzerindeki Race Course metro durağından yürüyebilinir), 2005’den beri müze olarak hizmet vermektedir. Raj Ghat Anıtı ise Gandhi’nin yakıldığı taş.

Bir çok dine ve etnik gruba ev sahipliği yapan Yeni Delhi’de kesinlikle gitmeniz ve öğrenmeniz gereken 2 din ve bunların mabedi var. Dünyanın farklı yerlerinde daha zor karşılaşacağınız bu dinler Baha’i ve Sihizm ‘dir. Erkeklerin taktıkları türbanlardan tanıyacağınız Sihlerin sayısı 23 milyon civarında olup en önemli ibadet yerlerinden biri Yeni Delhi’deki Gurudwara Bangla Sahib’dir. Buraya gittiğinizde etrafta dolaşan kılıçlı Sihler görürseniz şaşırmayın. 16. ve 17. yy’da yaşayan on gurunun öğretilerini temel alan tek tanrılı bir din olan Sihizm’de beş sembol vardır: Kesha; saçları kesmemek, Kangha; ahşap veya fildişi tarak taşımak, Kaccha; özel bir iç çamaşırı giymek, Kara; çelik bilezik takmak ve Kirpan; kılıç.

Gurudwara_Bangla_Sahib_(1)

1800’li yıllarda İran’da yer alan Mehdilik’in bir uzantısı olarak kurulan bir din olan Baha’i dininin merkezi Hayfa, İsrail‘dedir. 2015 yılı itibariyle dünyada 8 adet Baha’i tapınaı bulunurken 1986 yılında yapılan Yeni Delhi’deki Lotus Tapınağı en son tamamlandır. Toplam 7 milyon inananı olan bu din hakkında bilgi edinmek ve ibadet yerini görmek için Yeni Delhi ziyareti iyi bir fırsat olabilir. Çünkü bu din hakkında okuduğunuzda, Bahailik’de Osmanlı İmparatorluğu’nun da etkisi görünüyor. Lotus Tapınağı ziyaretinizden sonra hemen yürüme mesafesinde yer alan Hinduların Iskcon Tapınağı’nı da görebilirsiniz.

Son olarak da Hindistan’da en çok görülen Hindu dininin bir ibadet yerine giderek bu din turunu ve bilgilendirmesini tamamlayın. Akshardam Tapınağı(Temple), Hint sanatının ve mimarisinin mükemmel bir örneği. Nefes kesici detaylara sahip Swaminarayan Akshardam Tapınağı’ın yapımında 11 bin işçi toplam 300,000 saat harcamış. Yapının her tarafında ince işlemeler ve desenler bulunuyor. Line 3 üzerinde bulunan Akshardam durağından 5 dakika yürüme mesafesinde olan bu mabedi zamanınız varsa kesinlikle görün. Tapınak kompleksi içinde farklı şovlar ve gösteriler bulunuyor. Saatlerini ve günlerini kontrol ederek gidin. Bu arada, bu komplekse girerken yanınıza sadece cüzdan, mücevher ve suyunuzu alabiliyorsunuz, diğer eşyalarınızı emanet odasına bırakmalısınız.

akshardam tapınağı

Zamanınız kalırsa, ve Hint tarihi ve yapıları hakkında daha fazla öğrenmek isterseniz şehrin biraz dışında yer alan Qutab Minar’ı görebilirsiniz(Line 2-sarı hat- üzerinde Qutab Minar isimli metro istasyonu). 13.yy’da inşa edilen bu yapı İslam-Hint mimarisinin ilk eserlerinden sayılabilir.

Ulaşım nasıl, gelişmiş mi, pahalı mı ?

Trafik her ne kadar tam bir keşmekeş gibi gözükse de bir aylık bulunduğum sürede herhangi bir kazaya denk gelmedim. Yolcu olarak rikşa veya taksileri tercih edebilirsiniz. Turistlere daha fazla fiyat söyleyebileceklerini göz önüne alarak pazarlık yapın. Metro kullanmak isterseniz bazen daha hızlı ve kolay olabilir. Ayrıca, yaya olarak da güvenliğinize kesinlikle dikkat edin.

yeni delhi metro

Özellikle alınacak bir şey var mı peki ?

Evinize dönerken Hindistan’dan götürmek isteyeceğiniz ürünler arasında sari(bayanlar için), kurta pajama(erkekler için), baharatlar(masala gibi), Hindistan’daki dinlere yönelik hediyelikler(Hint tanrıları heykelleri, Budist bilekleri gibi), yerel tablolar/çizimler olabilir. Tüm bunları Khan Market, Chandni Chowk, Dilli Haat ve State Emporium‘da bulabilirsiniz.

Farklı bir tavsiyem ise, Hindistan’ı Hintli gibi gezerim ve etraftan çektiğiniz turist bakışlarından kurtulmak istiyorum derseniz, geziniz başında alacağınız bir kurta ile gezebilirsiniz. Masala baharatının tadını merak ediyorsanız, en basit şekilde bir market girerek Lays Magic Masala cipsini alarak size göre olup olmadığına karar verebilirsiniz. Fast-food zincirlerinde de Masala baharatıyla yapılmış bir ürün bulmamanız imkansız !

Tüm bunlar iyi güzel de fiyatlar nasıl ?

Hindistan’daki fiyatlar Türkiye ile karşılaştırınca daha uygun diyebilirim. Örnek vermek gerekirse, 1 lt Aquafina su 75 kuruş(1 Ocak 2015 itibariyle).  Ortalama olarak 27 Hint rupee’si(RS veya INR olarak kısatlmış sembolleri görebilirsiniz) 1 TL ‘ye eşittir. Ziyaret edeceğiniz turistik atraksiyonlarda da(müze, kale vb.) görebileceğiniz üzere, turistlerden yerel Hindistan vatandaşlarına göre bir kaç daha fazla giriş ücreti alınıyor. Hindistan’da vereceğiniz en pahalı giriş ücretini(turistlere 750 RS, Hintlilere 20 RS), Agra’da yer alan dünyanın yedi harikasından biri olan Taj Mahal‘ e girerken vereceksiniz.

Vaktim var, etrafta daha nereleri görebilirim  ?

Agra ve Jaipur‘a en az birer gün ayırarak Hindistan’da görülecek başlıca şehirleri görmüş olursunuz. Altın Üçgen olarak adlandırılan bu 3 şehir birbirine bir kaç saat uzaklıkta konumlanmıştır. Hindistan’da görmeniz gereken önemli bir diğer destinasyon ise kutsal sayılan Ganj nehri kenarındaki Varanasi‘dir. Yeni Delhi’den uçakla bir buçuk saat süren bir yolculuk sonrası ulaşacağınız Varanasi şehrinin başlıca yerlerini günübirlik bir gezintiyle görebilirsiniz.

Yeni Delhi hakkında önereceğin farklı linkler var mı ?

Lokal ve en güncel bilgileri Delhi Turizm Ofisi’nin sitesinden, genel bilgiler ve özet niteliğinde bilgiler konusunda Gezimanya‘dan ve Hint kültürü ve tarihi hakkında detaylı/fotoğraflı anlatım için hindistangezi‘ye bakabilirsiniz.