WEST COAST ROAD TRIP

Route 1’den (sahil yolu) SF – LA:

Bu rotada sırasıyla uğramanız gereken başlıca yerler:

  • Santa Cruz: Kendi halindeki sahil kasabası. Boardwalk (iskelenin) ucunda yer alan Olitas Cantina & Grille ‘de guacomole soslu chips ve tavuklu quesadilla’yı mutlaka tadın.
  • Monterey: Monterey’de görülecek başlıca üç bölge var: Fisherman’s Wharf (iskele), Cannery Row ve Downtown(şehir merkezi). Fisherman’s Wharf ‘da deniz tarağı(clam chowder) çorbası içebilir, balina turlarına katılabilirsiniz. Diğer önemli bir dipnotta, Tom Hanks’in önemli filmlerinden Forrest Gump’dan esinlenilerek açılan Bubba Gump Shrimp Co. adlı karides zincirinin ilk restoranı Cannery Row/Monterey’de açılmıştır.  Monterey ve Carmel arasında yer alan Pebble Beach bölgesini çevreleyen tarihi 17-Mile Drive ‘dan mutlaka geçin. Araç başına $10 (Eylül 2015). Bölgenin, Monterey girişine yakın yer alan Spanish Bay ‘deki yer alan golf kulübünün nezih atmosferinde dinlenebilirsiniz. Bu keyifli yol boyunca önünüze sıkça geyik çıkabilir, fazla hızlı gitmeseniz iyi olur.
  • Carmel (Carmel-by-the-sea): 17-Mile Drive ‘ın diğer bir girişi de Carmel’e çıkar. Doğal parktan çıkarak tabelaları takip ettiğinizde Carmel Scenic Road ‘a çıkarsınız. Hayatınızda geçeceğiniz unutulmaz sahil yolları arasına girecek nitelikte masalsı ve özel bir yol. Tek yön olan bu yoldan geçerek Carmel River Beach’e ulaşacaksınız. Civarda yaşayanlarla güneşlenmek ve kumda uzanmak için ideal nokta. Sahilden doğuya doğru giderek şehir merkezine ilerlerseniz küçük butikler ve pastanelere ev sahipliği yapan şirin mimarideki sokaklar sizi karşılayacaktır. Ocean Av ve Juniper st. kesişiminde bulunan şehir merkezinde gezerken sise ve çiğ yağmasına karşın baharlık kazakları almayı unutmayın. Dükkana girip çıkmanızla beraber okyanusdan gelen sis hava sıcaklığını bir kaç derece soğutmuş olaiblir. Bir çok artist ve yazarın bu şehrin en bilinen sakini Clint Eastwood olabilir. Bu rotada en beğendiğim bölgeler arasında Carmel şüphesiz ön sıralarda. Carmel’den sonra Route 1’dan devam edecekseniz yol konusunda daha dikkatli olmalısınız. San Simeon’a kadar olan 90 millik bu kısım tam konsantrasyon gerektiren maksimum hızın 30km/h ve 40 km/h arası olduğu tek yön olan dağ yol. San Simeon ‘dan sonra dağ yolları bitiyor ve tekrar yol çift şeride çıkıyor.

carmel fotoğraflar

  • Big Sur: Route 1’da görebileceğiniz enfes manzaraları işte tam bu bölgede göreceksiniz. SF’den LA’e doğru inerken sırasıyla Bixby Bridge,  River Inn Country Dining, Pfeiffer State Park ve Big Sur Bakery keyfini çıkarmanız duraklar arasında. Big Sur Bakery’de ürünler öğlene kadar bitebilir, şansıznıza kalmış biraz da. Bir yol üstü tesisi gibi gözüken River Inn Country Dining ‘den aşağı merdivenlerden indiğinizde yüzyıllık ağaçların gölgelediği derenin içine atılmış ahşap sandalyeler zorlu yolun stresini atmak için birebir.

batı yakası araba turu

  • Piedras Blancas Elephant Seal Rookery (Deniz Aslanları Gözlem Alanı)
  • Morro Bay: Terkedilmiş bir kasaba havasındaki Morro Bay ‘de yer alan Morro Rocks fotoğraf için iyi bir durak olabilir.
  • San Luis Obispo (SLO) : Yaşamak isteyebilieceğiniz ideal bir şehir izlenimi çizen bir şehir. SLO ‘nun zenginliğini her blokta yer alan banka ve yatırım danışmanlarından anlayabiliyorsunuz.

Los Angeles Başlıca Gezilecek Yerler

Route 5’den (otoban) LA – SF

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>