SAN FRANCISCO

Instagram

3 kelimeyle San Francisco: Avrupai, Sis, Kozmopolit

Kaç günlük gezi idealdir/hava durumu nasıldır ?

San Francisco şehir merkezine en az 2 – 3 gün ayırmalısınız. Ayrıca, San Francisco etrafında yer alan Silikon Vadisi, Yosemito Milli Parkı gibi bölgeleri de görmek isterseniz; Milli Park için bir gün, Silikon Vadisi için de (Palo Alto,Menlo Park,San Jose gibi bölgelerden oluşmaktadır) yarım gün ekleyin. Serin ve bolca sis altında olan bir şehre geldiğinizi unutmayın. Hatta, San Francisco, meşhur sisinden dolayı kaşifler tarafından farkedilmeyerek geç keşfedilmiş bir  topraktır. SF’nin yazı sayılan Eylül ayında gelseniz bile bavulunuzda en az bir kaç parça sonbaharlık giyeceğiniz bulunsun.

sf gezisi

Sen olsan San Francisco’ya nasıl gidersin ?

Amerika içi seyahat ediyorsanız, New York’dan 6 saatlik bir uçuşla, Los Angeles’dan ise bir saatlik uçuşla SF’e varırsınız. Türkiye’den ise Türk Havayolları’nın Nisan 2015’den itibaren direkt uçuşları bulunmaktadır. 13 saat süren İstanbul – San Francisco uçuşlarının ücretleri $1,500’dan başlamaktadır.

San Francisco’ya West Coast road trip kapsamında uğramak da diğer bir seçeneğiniz: Los Angeles’dan başlayarak kuzeye doğru sahil yolundan (Route 1) çıkmak en az 6 saatinizi alır. Yaklaşık 450 mil olan bu yolun büyük bir kısmı tek şeritten oluşan dağ yoludur. Bir yanınız sarp uçurum, bir yanınız dağ olsa da karşılacağınız manzaralar için kesinlikle değer.

san francisco rehberi

San Francisco’da gezilecek nereler var?

En fazla Avrupai tarza sahip Amerikan şehri demek yanlış olmaz. Hatta bir adım ileri gidip, coğrafi yapısı ve şehir dinamizmi açısından bakıldığında İstanbul’a bile benzetilebilir. Bununla alakalı bir Buzzfeed postu bile bulunmaktadır. Adalara sahip olması, gelişmiş sokak yemeği kültürü, tepeli bir yapıda olması, tramvayları ile iki şehrin ortak özellikleri uzayıp gider.

Blogda bahsettiğim bazı San Francisco mekanlarını aşağıdaki haritada görebilirsiniz. Mavi, alışveriş yerleriniyeşil, restoran/hızlı atıştırmalık/kahveci/barlarıkırmızı, büyük firmaların genel merkezleri/turistik yerleri/müzeleri göstermektedir.

SF haritası, düzenli olarak güncellendiği için harita üzerinde anlık görüntüleme gecikmeleri yaşanabilir.

Golden Gate Köprüsü, Alcatraz Adası, Fisherman’s Wharf ve bu hatta çalışan meşhur tramvayı, Alamo Meydanı ve meydana komşu ‘Painted Ladies’  isimli evler, Lombard street, Amerika’daki en büyük Çin Mahallesi (Chinatown), Union Meydanı (Union Square), Presidio, Palace of Fine Arts, Golden Gate Park, Ghirardelli Meydanı (çikolata fabrikası) şehirde görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Baharda gidiyorsanız, Golden Gate Park’da Japon Çay Bahçesi (Japanese Tea Gardens) kısmında bir yeşil çay için. Pazartesi, Çarşamba veya Cuma günleri sabah 10’dan önce girerseniz ücretsiz yoksa $8 (Eylül 2015 itibariyle).

san francisco popüler yerler

Golden Gate Köprüsü’nün manzarasını, Marin County’e yani diğer tarafına geçmeden izlemek istiyorsanız köprüden önceki son çıkışı kullanarak Fort Point’e varabilirsiniz. Bisiklet kiralamak isterseniz de, Fisherman’s Wharf ve Fort Point arası bisiklet sürmek için ideal. Yarım saatte gidilebilecek bir yol. Golden Gate Köprüsü’nün her iki tarafında bulunan fotoğraf noktalarından en çok tercih edilen Fort Point ulaşımı nispeten daha kolaydır. Golden Gate Köprü’sünün rengine gelirsek, sisli havalarda daha rahat ayırt edilebilmesi için ‘International Orange’ olarak adlandırılan turuncu tonuna boyanmıştır.

Fisherman’s Wharf’nın doğu ucundan başlayarak Jefferson st. üzerinden araçların hareket yönünde ilerleyerek önce tramvayların hareket noktasını sonra da Ghirardelli çikolata fabrikasına yürüyebilirsiniz. Alcatraz adasına’nın en güzel manzarasını Ghirardelli çikolata fabrikasının bulunduğu bölgeden yakalarsınız. Buradan ise kırmızı tramvay hattını (Powell / Hyde hattı) kullanarak şehri dikey kesebilirsiniz.

fisherman's wharf

Şehrin alışveriş merkezi Union Square civarı ve Market street ile Fifth street’in kesiştiği 2 bölgedir. Bloomingdale’s, Armani, Saks Fifth Avenue, Tiffany gibi üst segment markaları da Old Navy, Marshall’s, Macy’s gibi markaları da buralarda bulmanız mümkün. Yağmura yakalandıysanız hemen Market st üzerinde yer alan Westfield San Francisco Centre’a da kaçabilirsiniz. Alışveriş için nispeten daha küçük fakat butik tercih ederseniz, Fillmore street; hippi mahallesindeki dükkan gezmek isteyenler ise Haight-Ashbury bölgesinin ana caddesi, Haight Street; diğer bir alternatif ise, eşcinsellerin buradaki merkezi olan Castro mahallesinde de farklı alışveriş seçenekleri bulabilirsiniz.

SF’de spor yapmak veya şehri tepeden gören bir manzara isterseniz Twin Peaks’in yolunu tutabilirsiniz. Los Angeles’daki Runyon Canyon’ın şehir içi veya İstanbul’daki Belgrad Ormanı’nın dağ yamacına konumlanmış versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Hem turistik olsun hem de spor olsun derseniz de Colt Tower’ın yamacı da yeterince zorlayıcı bir rota.

SF’deki şirin Akdeniz kasabası olarka tanıtılan Golden Gate Köprü’sünün Marin County tarafındaki Sausalito’nun biraz abartıldığını düşündüğüm için görmenizi o kadar da tavsiye etmiyorum.

San Francisco’da ulasım nasıl ?

Road trip kapsamında gittiğimiz için altımızda her an araba vardı. Dolayısıyla, söyleyebileceğim tek şey, park yeri bulmak gerçekten zor. Hele, haftasonu çoğu bölgede sokaklara park etmek ücretsiz olduğu için özellikle turistik yerlerde ücretsiz otopark için en az 10-15 dakika dolaşmanız gerekebilir.

Cable car (tramvay) ücretleri bir kişi tek yön $7 iken $17’a günlük bilette almak mümkün (Eylül 2015 itibariyle). Lombard st. civarında Colt Tower, Alcatraz, the Bay Bridge ve Berkeley’i aynı anda görebilmeniz ve şehrin ana hatlarına daha hakim bir rota olması açısından Powell/Hyde güzergahı favori tramvay hattım.

San Francisco’da ne yesem Alper ?

San Francisco’da kahvaltı için North Beach’in Chinatown ile kesişiminde yer alan Mama’s ve Sutter street’de yer alan Sweet Maple‘ı da ağzınıza layık seçenekler bulabilirsiniz. Sweet Maple’ın açıkhavada yeri de var.

Bir Amerikan klasiği için, Union Square’a bakan Macy’s en üst katındaki Cheesecake Factory‘e en az bir öğün ayırmalısınız. En az bir diyorum çünkü yemek yediğiniz takdirde leziz cheesecakelere yer kalmayabiliyor. Pizza için Mission mahallesinde bulunan Beretta, burger/hot dog için Noe Valley’de bulunan Barney’s Burger, deniz ürünleri için ise sadece iki şubesi bulunan Woodhouse Fish Company deneyebileceğiniz diğer opsiyonlar.

Şehirde turistik gezintiden yorulduysanız Fisherman’s Wharf’ın devamında yer alan Pier 39’daki Fog Harbor Fish House bir şeyler yudumlamak ve atıştırmak için iyi bir kaçamak noktası.

Pastane (bakery) önerim ise kruvasan ve tartlarıyla meşhur olan bir mekan: Tartine Bakery. Sabahları taze çıkan kruvasanı iki kişiyi bile doyuracak büyüklükte. Bu mekanlara haftasonu gidiyorsanız en az yarım saat bekleme süresini göze almalısınız. Hazır pastane demişken, Fisherman Wharf’da bulunan Boudin Bakery ‘de SF ekşi mayalı ekmeğini tadabileceğiniz ve pastacılık müzesini gezebileceğiniz özel yerlerden.

san francisco kahvaltı

Yemek için ayrı bir önerim de Berkeley (Bay Bridge ‘ın diğer tarafı) tarafında yer alan Chez Panisse. 1971 yılında açılan bu restoranda menüler günlük olarak taze ürünlere göre değişiyor. Dolayısıyla, haftalık menüyü internet sitesinden görebilirsiniz.

San Francisco’da doğan kahve zinciri Blue Bottle Coffee’deki New Orleans Cold Brew‘ini denemelisiniz. SoMa (South of Market)’da bulunan Twitter genel merkezinin altındaki şubesini tercih ederek iki Twitter dedikodusu duyma fırsatı da yakalarsanız.

San Francisco’da konaklamayı nerede yapsak ?

Uygun konaklama arıyorsanız (ve arabanız varsa) Silikon Vadisi civarındaki (şehir merkezine yarım saat uzaklıkta) otellere bakmanızı  öneririm. Airbnb, boşuna bu şehirden çıkmamış. Şehir merkezindeki otel seçenekleri genelde pahalı olduğundan ev/oda kiralama seçeneklerini de düşünmelisiniz. Daha demokrat bir yönetime sahip olan SF, evsizler için yardımı esirgemediği için bazı bölgelerde çokca evsiz görebilirsiniz. Doalyısıyla, kalacağınız bölgenin güvenliğini iyi araştırın derim. Özellikleö Mission ve  SoMa civarları bu açıdan en bilinen bölgeler.

Özellikle alınacak bir şey var mı peki ?

Turistik hediyelikler için Fisherman’s Wharf civarındaki dükkanları tercih edebilirsiniz. Ghirardelli çikolata fabrikasından da tatlı atıştırmalıklar almak isteyebilirsiniz.

Tüm bunlar iyi güzel de fiyatlar nasıl ?

Amerikalılar arasında, San Francisco en az New York kadar pahalı olmasıyla ünlüdür. Dolayısıyla, pahalı bir şehre geldiğinizi unutmayın. Yukarıda yer alan haritada, SF’da ortalama bir odalı evin bölgelere göre kirasına bakmanız da yeterli.

san francisco sokak sanatı

Vaktim var, etrafta daha nereleri görebilirim  ?

Carmel, Monterey, Big Sur, Santa Cruz, Napa Valley ve Yosemite Milli Parkı San Francisco civarında görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Huzur ve doğa fotoğrafı için Yosemite Milli Parkı’na sürün. Yaklaşık 3 buçuk saat sürer. Şarap tadımı yapıp ve sakin bir vakit geçirmek için bir saate Napa Valley’e gidebilirsiniz. Günübirlik veya en az bir gece konaklamalı küçük bir road trip arayışındaysanız ise sırasıyla Santa Cruz, Monterey, Carmel, Big Sur dörtlüsünü görebilirsiniz. Bilimum leziz yemek, doğa, deniz, enfes gün batımı manzarası da cabası. Şarap mevzusu sizi heyecanlandırıyorsa Amerika’nın şarap merkezi konumundanki Napa ve Sonoma bölgelerine sadece birkaç saat uzaklıktasınız. Napa, Sonoma’ya göre biraz daha pahalı ve turistik olarak algılanan bölge olduğu için doğallık istiyorsanız Sonoma, planlanmış bir şarap tadımı istiyorsanız Napa’da daha mutlu olursunuz.

Son bir kaç tüyo:

  • Golden Gate Köprü’sünde gişe olmadığı için geçişinizden 48 saat içinde internet sitesinden ödeme yapmanız veya aracınızda bulunan elektronik etikete ücretlendirilecektir. Kiralık araç ise kiraladığınız firmadan kontrol etmenizde fayda var.
  • Şehir merkezinde (özellikle Union Sq. civarı) otopark ciddi bir sorun. Saatlik otopark için onlarca dolar ödemeye hazırlıklı olun veya toplu taşımayı tercih edin.
  • Amerika’da gördüğüm en fazla evsizin yaşadığı şehirlerdendi. Ve, New York’un aksine SF’deki evsizler etrafa biraz daha rahatsızlık veren cinsten olduğu için güvenliğiniz açısından daha dikkatli davranın.