LAS VEGAS

3 kelimeyle Las Vegas: Lüks, Kumar, Şov

Kaç günlük gezi idealdir ?
Las Vegas için 2 gün yeterli olacaktır. Şansınıza güveniyorsanız uzatmak size kalmış tabi. Grand Canyon’a gitmek ve outlet alışverişi de yapacaksanız programınızı birer gün daha uzatabilirsiniz.
Best Times to Visit Las Vegas

Sen olsan Las Vegas’a nasıl gidersin ?
Los Angeles’dan araçla 4 saat sürüyor. Tercihiniz uçaksa Los Angeles’dan 1 saat, New York’dan ise 5 saatlik uçuşla Las Vegas McCarran havalimanına varabilirsiniz. İstanbul’dan ise ancak aktarmalı uçuşlarla yaklaşık 18saate Amerika’nın günahlar şehrine gelebilirsiniz.

Las Vegas’da gezilecek nereler var ?
Las Vegas’a gelmeden burayı şöyle hayal edebilirsiniz. Antalya’nın her bir koyundaki otellerin hepsini tek binada birleştirin. Sonra, hepsini bir kaç kilometrelik bulvarda sıralayın. Antalya’daki yeşilliğin yerine çöl koyun. Kumar ve bilimum diğer aktiviteleri yasal hale getirin. Alın işte size Las Vegas…

Binlerce odalı içinde onlarca restoranla lüksün sınırın olmadığı devasa oteller. Daha Türkiye’ye gelmeyen milyonluk otomobillerin(bmw i8) ard arda otel valelerine verildiği bu şehir tüm dünyaya nasıl tüketim toplumu olunacağının güzel bir örneğini veriyor Las Vegas. Mimarinin, ışıkların ve tabiki insanların oluşturduğu tamamen yapay bir şehir aslında. Kimse şehirde bir anlık elektrik kesintisinin uğratacağı zararı düşünmek bile istemez. Sokaklarındaki elinize kart tutuşturmaya çalışan pazarlamacılar ve sizi dükkanlarına çekmek isteyen esnafta cabası…

las vegas gezi rehberi

Asya’nın kumar merkezi Macau, 2014 yılı gelirinde Las Vegas’ı yediye katlamış durumda olsa da Las Vegas’ın ismi ve ünü hala milyonlarca turisti cezbetmeye devam ediyor. 2014 yılında Las Vegas tek başına, Türkiye’den daha fazla turiste ev sahipliği yapmış durumda.

Las Vegas’ın turist deneyim planlaması takdir edilesi yalnız. Gelenlere maksimum derecede para harcatmaya veya kaybetmeye göre dizayn edilmiş bir şehir sanki.  Daha havaalanına iner inmez slot makinaları karşılıyor zaten sizi. Havalimanından otelinize gitmeniz taksiyle ortalama 15 dakika. Amerika içindeki havaalanlarını düşündüğünüzde çılgınca bir yakınlık. Bu kumar havasına girdikten sonra otele gittiğinizde resepsiyondan önce kumar alanını görüyorsunuz. Resepsiyona ulaşıp checkin yapmak ve oda anahtarınızı almanız bir şey değiştirmiyor, zira odaya gitmek için kumar salonunun ve restoranların arasından geçerken ‘Gel,gel,gel’ diye çağırıyor makineler bir şans vermeniz için.

Daha iyi bir kumar salonu deneyimi istiyorsanız Bally’s gibi eskilerdense Wynn gibi yeni tesisleri veya Caesar’s Palace gibi ihtişamlı devasa mekanları tercih ederseniz daha çok eğlenirsiniz.

Downtown Las Vegas’da Strip’e göre daha az popüler tesisler ve aktiviteler var. Her ne kadar Las Vegas’ı kumar ve otel dışında daha turistik hale getirmek için çabalar gösterilse de pek başarılı olmuşa benzemiyor.

Ulaşım nasıl, gelişmiş mi, pahalı mı ?
Las Vegas’da ulaşımın büyük bölümünü taksi, Uber ve limuzin oluşturuyor. Havalimanı ve şehir arası toplu ulaşım içinse SuperShuttle veya Bell Transport’un shuttlelarını kullanabilirsiniz. Las Vegas Strip ve şehir merkezi arası ulaşım içinde RTC ‘yi kullanabilirsiniz. Strip’de yer alan belli başlı oteller arasında da Airtrain ile de geçebilirsiniz.

Ulaşım sistemindeki diğer bir konuda, taksilerin sokaktan müşteri alamaması. Taksi sistemi de tamamen, gelen müşterilerin otelinden çıkmamasına göre planlanmış. Konuştuğum bir taksici güvenlik açısından sokaktan müşteri alıp bırakamadıkların bahsetti. Kendi de bunun güvenlikle alakasını olmadığını biliyor zaten de. Bu kadar kumar dolu bir şehirde onlarca katlık otellerin pencerelerinin açılmasını beklemezsiniz heralde. Evet, Las Vegas’a özgü olan bu özellik kötü bir şeye kalkışanları önlemek için sanırım. Oteller arasındaki geçişler ve otellerdeki akşam şovları günlük tüm ihtiyacınızı ve daha fazlasını karşılamaya yönelik.

Las Vegas’da ne yesem Alper ?
Wynn otel içindeki The Buffet’da kahvaltı bir muhteşem. Onun dışındaki Las Vegas restoran,kafe ve önerileri aşağıdaki haritada görebilirsiniz.

Las Vegas haritası, düzenli olarak güncellendiği için harita görüntülenirken anlık gecikmeler yaşanabilir, lütfen sayfayı yeniden yükleyiniz

Las Vegas’da konaklamayı nerede yapsak ?
Eğlencenin merkezine yakın olmak istiyorsanız Strip olarak adlandırılan bölgeyi tercih etmelisiniz ki bu bölgede kendi içinde kuzey ve güney olarak gruplanıyor. C noktasını sorarsanız, muhtemelen Bellagio ve civarı derim. Bu civarda yer alan otellerde: Bally’s, Caesar’s Palace, Paris Las Vegas, Cosmopolitan, Planet Hollywood ve Flamingo olarak sıralanabilir. Bu arada, Flamingo Las Vegas Strip bölgesinde yapılan ilk oteldir.

las vegas ve grand canyon gezi notları

Vaktim var, etrafta daha nereleri görebilirim  ?
Hoover Dam(Hoover Barajı), Grand Canyon(Büyük Kanyon), Red Forest National Park (Red Forest Doğal Parkı) Las Vegas’da kumar dışında etrafta yapabileceğiniz diğer aktiviteler.

Son bir kaç tüyo: Grupsanız veya aceleniz varsa havalimanı-otel ulaşımını hiç düşünmeden taksiyle yapabilirsiniz. Dediğim gibi, Strip’deki otellerden havalimanı ortalama 15-20 dakika sürüyor.
Çoğu otelin kumar salonunda oyun sırasında istediğiniz içeceği garsonlardan ücretsiz olarak sipariş edebilirsiniz. Min. $1 bahşiş vermeyi unutmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>