ANNAPOLIS

3 kelimeyle Annapolis: Şirin, Yat Limanı, Yengeç

Annapolis’e niye gidilir ?

DSC_0589Kafa dinlemek için, yelken yapmak için, yat limanına karşı oturmak için, tatil kasabası havası veren 2 katlı rengarenk evler arasında yürümek için, crab cake yemek için, Maryland eyaletinin başkentini görmek için, eyaletin başkenti böyle olur mu demek için, dünyanın en büyük deniz kuvvetleri birliğinin eğitim merkezini görmek için, Cheasepeake Körfezini de gördüm demek için, şehirde hakim olan İngiliz Georgian mimarisi için, yat limanı manzarasında bir kahve içmek için, burası Avrupa’ya ne kadar da çok benziyor demek için…..

Kaç günlük gezi idealdir ?

Annapolis’te de Baltimore gibi yarım gününüzü(6 saat) geçirebilirsiniz. Şehrin kendisi zaten burada kalmanız için sizi çekecektir. Amerika’nın kuzey doğu kıyılarında benzeri olmayan bir kasaba görüntüsünde Annapolis. Dolayısıyla, yat limanı etrafında zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmayacaksınız bile. Eğer aceleniz varsa 3 saatte de bitecek bir şehir tabi. Görülecek kısmı taş çatlasa 20 dakikalık bir yürümeyle gezilebilir. Gerisi keyfinize kalmış.

Sen olsan nasıl gidersin ?

Ben Annapolis’e arabayla gelip ziyaretçi merkezinin otoparkına park ettim. Buradan da keyifli bir yürüyüşle sahilde buldum kendimi. Annapolis’e arabayla geliyorsanız benzer rotayı size de öneririm. Şehre girince yoldaki işaretler zaten sizi oraya götürecektir. Direkt sahile inmek istiyorum derseniz de ‘City Dock’ tabelalarını takip etmelisiniz. Burada da park alanı var ama yer bulmanız daha zor açıkçası.

Arabasız gelmek istiyorum derseniz, MTA Maryland’in her gün Baltimore’dan ve Washington DC’den otobüs seferleri de bulunmaktaymış. Ayrıca, Baltimore’dan trenle de ulaşabilirsiniz.

Nereler var gezilecek ? 

1694’te İngiliz prenses (sonradan kraliçe) Anne Arundel’e ithafen şehrin ismi Annapolis konmuştur. 1783-84 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nin geçici olarak başkenti olmuştur. Tarihinden de kaynaklanan bu Avrupailik mimarisine de yansımış. Dar sokaklarında gezerken kendinize bir an için ‘Ben neredeyim?’ sorusunu sordurtan 17.-18. yy’den kalma binalardan oluşan şirin bir sahil kasabasıdır.

Tüm bu bilgilerin izini bugün Annapolis’e gittiğinizde göreceksiniz aslında. Tarihi binalarının çoğu bu dönemlerden kalma: St. Anne Kilisesi, Anne Arundel Adliye Sarayı(Anne Arundel County Circuit Courthouse), Maryland Eyalet Binası(Maryland State House), Eski Hazine binası(Old Treasury)… Tüm bu binalar, Kilise Meydanı(Church Circle) etrafında konumlanmıştır. Dolayısıyla, ben sadece yat limanı çevresinde dolaşayım derseniz yanlış yapmış olursunuz. Annapolis’e gelmişken sayılı görülecek yerlerinden olan Kilise Meydanı ve Eyalet Meydanı(State Circle) etrafındaki bu tarihi binaların en azından önünden geçin derim. Zaten öncelikle bir Annapolis Ziyaretçi Merkezi’ne uğrayarak şehirdeki son aktivelerden haberdar olmak ,harita-dergi almak veya gönüllü danışmanlardan tavsiye almak gezinizi hem kolaylaştıracak hem de zenginleştirecektir.

Kilise Meydanı’ndan yat limanına doğru inerken Main St.’i tercih edin; şehrin en hareketli caddelerinden. Yerel dükkanlar, zincir mağazalar, restoran ve kafeler sıralanmış bir şekilde sizi izliyor denize inene kadar. Denize yaklaşınca da bir meydan beliriyor. Şu an Randall St. ve Dock St.’in kesişimindesiniz. Denize biraz daha yaklaşıp sol tarafa bakarsanız Amerikan Deniz Kuvvetleri Akademisi ziyaretçi merkezini görürsünüz. O kesişimden Compromise St. üzerinden devam ederseniz de Annapolis’in limanını ve yerel hayatı gözlemleme şansı bulabilirsiniz. Yaklaşık 100 metre yürüdükten sonra Spa çayı(Spa Creek) üzerinde bir köprüde bulacaksınız kendinizi. Burada solu tutarak devam ettiğinizdeyse Annapolis şehri yat limanı kompleksini göreceksiniz. Buradaki Carrol’s Creek Restaurant’ta bir şeyler atıştırıp, içeceğinizi Spa çayında yelkenli öğrenen çocuklara ve demirlemiş yatlara karşı yudumlayabilirsiniz.

DSC_0587Dock St.’in olduğu meydana geri dönersek, Rıhtım(City Dock) olarakta anılıyor bu bölge. Buradan çeşitli uzunlukta turlara katılarak Annapolis’i denizden izleme şansı bulabilir veya Spa çayı’nın gizli köşelerine doğru keşfe çıkabilirsiniz.

Ulaşım nasıl ? 

Yemyeşil doğa içinde gizlenmiş, rengarenk boyanmış az katlı evlerden oluşan kiremit renkli yollarda en güzel ulaşım şekli yürümek tabikide.

 Ne yesem Alper ?

Annapolis deyince herkesin aklına yengeç gelir öncelikle. Yerel dükkanlardan ve restoran menülerinden de bunu anlayabilirsiniz. Washington DC’den burası 29 mil(47 km) gibi bir mesafede olduğu için oradan sırf deniz ürünleri yemeye bile gelinir. Dolayısıyla buraya gelmişken yengeç yememek olmaz. Genelde Yengeç Burger(Crab Cake) olarak servis edilir ve tam Amerikanvari bir birleşimdir; ağırdır, nerede yiyeceğinize çok dikkat etmek gerekir yoksa daha da ağırlaşabilir. Evet, Yengeç Burger’i tüm Doğu kıyısında bulabilirsiniz fakat orijini Maryland’dir. Bu bileşimi söylemeden geçemeyeceğim; yengeç eti, mayonez, hardal, mozzarella, yumurta, soğan, ekmek kırıntıları. Gözünüz korkmasın, en azından deneyin içinizde kalmasın.

Annapolis’te Rıhtıma bakan sıralı kafe ve restoranlarda da ağız tadınıza uygun bir şeyler bulursunuz, manzara da cabası. Söylediğim gibi yat limanı kompleksinde Carrol’s Creek Restaurant’a da gidebilirsiniz. Diğer Amerika yazılarında da bahsettim; restaurantların kapılarında asılı duran Zagat logosuna güvenip iş yapmayın. Adı üstünde, ağırlıklı olarak Amerikalıların derecelendirdiği bir sistem. Bizim ağız tadımız onlarınkiyle bir olmadığı için internetten mesela yelp’de Türklerin veya Avrupalıların yorumlarını bulmaya çalışın. Bize bunu söyleyen olmadığı için yaşayarak öğrendik (diğer bir örneğini de New York’ta Little Italy’de yaşamıştık). Main St. üzerinde yürürken yolda gördüğümüz en kalabalık kafeye daldık öğlen bir şeyler yemek için. Turuncu tabelasıyla tıklım tıklım dolu olan Chick and Ruth’s Delly’ydi girdiğimiz yer. Eski, salaş ve meşhur bir yer.

Annapolis’e gidenlere genelde tavsiye edilen şey, İngiliz Georgian mimarisiyle yapılmış sokaklarda gezerken elinize bir külah dondurmayı alıp yürümektir. Siz de hevesliyseniz, Rıhtım etrafında bulunan dondurmacılardan alabilirsiniz dondurmanızı.

 Konaklamayı nerede yapsak ?

Annapolis’te konaklama hakkında söyleyebileceğim tek şey yat limanına yürürken gördüğüm deniz kıyısındaki Marriott otel ve Chick and Ruth’s Delly ‘nin hostel bölümünün de olduğu. Bunlar dışında maalesef pek bir bilgim yok.

 Özellikle alınacak bir şey var mı peki ? 

Zincir mağazaların denizci seleksiyonlarına rastlayabilirsiniz belki. Küçük hediyelikler, yerel mağazalardan ve sanat galerilerinden ürünler de edinebilirsiniz. Sanat galerileri, Kilise Meydanı’nı batıdan kesen West St.’te, yerel mağazalar ve hediyelik ürünleri de Main St. üstünde ve limanın oradaki meydanda bulabilirsiniz.

Tüm bunlar iyi güzel de fiyatlar nasıl ?

Fiyatlar ortalama üstü. Sonuçta eyalet başkenti, DC’nin de arka bahçesi… Refah seviyesi yüksek bir şehir. Tüm bunlar fiyatlara yansıyor ister istemez.

 Vaktim var, etrafta daha başka nereleri görebilirim ?

Annapolis zaten öyle bir yer, çevredeki şehirlerin sayfiye yeri. Başka bir yere kaçamak aramayın dolayısıyla, Annapolis’i keşfedin. Bir gün geçirdim derseniz de 22 mil(35 km) uzakta bulunan Baltimore’a otobüs veya trenle gidebilirsiniz.